Dziwisz: To był dla mnie najbardziej wzruszający moment

Dla mnie najbardziej wzruszającym momentem była chwila, gdy nowy papież poinformował, że przyjął imię Franciszek - powiedział podczas konferencji prasowej kardynał Stanisław Dziwisz.

Dziwisz mówił, że wszyscy kardynałowie cieszą się z tego wyboru. Przyznał, że był zaskakujący, ale zapewnił, że "zapowiada zmiany".

Reklama

Kardynał przyznał, że bardzo wzruszający był dla niego moment, gdy papież poinformował, że przyjął imię Franciszek. - W tym zawiera się cała idea tego pontyfikatu - powiedział. Dodał, że imię to pasuje do nowego papieża.

- Jest pokorny, ma zrozumienia drugiego człowieka. Zawsze był blisko ludzi - tłumaczył.

Dodał, że odniósł wrażenie, że kardynał Bergoglio ma "wszystko przemyślane i chyba wie, czego świat dziś oczekuje od papieża".

Metropolita krakowski zapowiedział, że prawdopodobnie już w piątek polscy kardynałowie zaproszą papieża Franciszka do Polski na następne Światowe Dni Młodzieży i z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

- Będziemy prosić, aby przyjechał na Światowe Dni Młodzieży do Polski, następne po Rio de Janeiro - podkreślił kard. Dziwisz. - Myślę, że nam nie odmówi - dodał.

- To człowiek Jana Pawła II - oświadczył kardynał Dziwisz. - Jan Paweł II i kardynał Bergoglio bardzo zgadzali się w sprawie teologii wyzwolenia - ocenił, podkreślając, że kardynał z Argentyny nie widział rozwiązania spraw społecznych na drodze marksizmu.

Pytany o plany reformy Kurii Rzymskiej stwierdził: "Kuria Rzymska nie jest diabłem, nie jest taka zła".

Kardynał Kazimierz Nycz mówił natomiast, że "to konklawe pokazało, ze Duch Święty wybiera tak, jak chce"

- Nie można było wcześniej przypuszczać, że to będzie ten kardynał. To świadczy o tym, że wszystkie rachuby są zgubne wobec tego, co chce Duch Święty - powiedział.

- To pokazuje, że stajemy się podczas konklawe narzędziami Ducha Świętego - dodał. Mówił, że "dzień, w którym Kościół otrzymał takiego przewodnika, jakim jest papież Franciszek, jest bardzo radosny".

Nycz opowiadał także, że w 2011 r. miał okazję być w domu kardynała Bergoglio. - Ten dom jest podobny do zwykłego bloku. Jest wynajmowany, by mogli mieszkać tam zwykli ludzie - mówił.

FORUM: Jaki będzie pontyfikat papieża Franciszka?

Akcja RMF FM: Złóż życzenia nowemu papieżowi!

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Nowy papież | papież | Franciszek | kard. Stanisław Dziwisz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje