Watykan solidarny z ofiarami pedofilii

Solidarność z ofiarami pedofilii i wolę przekonania wszystkich w Kościele o ciężarze tego przestępstwa wyrazili członkowie papieskiej komisji ochrony nieletnich. Powołana w marcu przez papieża Franciszka, zakończyła wczoraj w Watykanie swoje pierwsze posiedzenie.

Przewodniczący komisji, arcybiskup Bostonu kardynał Sean O'Malley podkreślił, że pedofilia jest problemem całego Kościoła, a nie tylko niektórych krajów, jak Stany Zjednoczone czy Irlandia.

- To problem powszechny, dlatego Kościół musi się nim zająć na całym świecie - powiedział amerykański kardynał na konferencji prasowej na zakończenie obrad. Kardynał O'Malley przyznał, że w wielu regionach wiedza o tym zjawisku jest wciąż niewystarczająca, a niekiedy jeszcze mu się zaprzecza.

Komisja nie będzie zajmować się konkretnymi przypadkami, ale jest zdania, że wszyscy powinni ponosić odpowiedzialność za nadużycia, bez względu na swoje miejsce czy status w Kościele.

Reklama

Ze swej strony przygotuje ona wskazania, mające na celu wypracowanie jak najskuteczniejszych środków ochrony nieletnich oraz uwrażliwienie na tragiczne konsekwencje nadużyć seksualnych, a także katastrofalne następstwa niewysłuchania ofiar i ich rodzin.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje