Reklama

Reklama

Kardynał Claudio Hummes z Brazylii

Kardynał Claudio Hummes, prefekt Kongregacji do spraw Duchowieństwa, ma 78 lat.

Jest arcybiskupem Sao Paulo, jednej z najważniejszych archidiecezji na świecie. W jej skład wchodzi 261 parafii z dziewięcioma milionami wiernych.

Jest uznawany za człowieka centrum. Był wymieniany w gronie potencjalnych faworytów do następstwa po papieżu Janie Pawle II.

Jest autorem wielu książek. Zawsze starał się utrzymywać dialog z innymi, zarówno z wyznaniami chrześcijańskimi, jak również z odrębnymi religiami oraz światem nauki.

Urodził się 8 sierpnia 1934 roku. Jego rodzina ma korzenie niemieckie. Wstąpił do zakonu franciszkanów i został wyświęcony na księdza w 1958 roku. Obronił doktorat z filozofii w Rzymie.

Od 1965 do 1968 roku pełnił funkcję radcy do spraw ekumenizmu Narodowej Konferencji Biskupów Brazylii. Wykładał też na kilku uczelniach.

W latach 1964-1985 był symbolem sprzeciwu wobec rządzącej wówczas w Brazylii dyktatury wojskowej. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie oraz w IV konferencji generalnej Episkopatów Latynoamerykańskich w Santo Domingo w 1992 roku.
W 2001 roku papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynała. W 2002 roku kardynał Hummes głosił w Watykanie rekolekcje wielkopostne.

Dwa lata później został powołany w skład Rady Kardynalskiej do spraw badania Ekonomicznych i Organizacyjnych Problemów Stolicy Świętej.

Dowiedz się więcej na temat: kardynałowie | Konklawe | papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje