Dżihad coraz bliżej Polski. Szef ABW o szczegółach

W ocenie szefa ABW gen. Dariusza Łuczaka pojawiają się pojedyncze niepokojące sygnały dotyczące dżihadystów w Polsce. Jednocześnie zapewnia, że nad Wisłą nadal jest bezpiecznie i nie ma powodu do podnoszenia poziomu zagrożenia terrorystycznego. Wywiad z szefem ABW publikuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Przyglądamy się kilkudziesięciu osobom - przyznaje gen. Łuczak.

Reklama

Jak mówi, chodzi o Polaków, którzy wyjechali do Niemiec czy Norwegii, tam dostali drugie obywatelstwo i przeszli na islam, i to stamtąd jeżdżą walczyć po stronie Państwa Islamskiego (ISIS). Po drugie, w kraju są też Polacy, co do których mamy podejrzenia albo wręcz pewność, że walczyli po stronie ISIS; po trzecie, cudzoziemcy z prawem pobytu na terenie RP, żyjący poza ośrodkami dla uchodźców, niektórzy z nich wyjeżdżają na teren ISIS, potem tu wracają - wylicza szef ABW.

Dopytywany o komórkę wsparcia logistycznego ISIS, o której działalności w Polsce wspomniano w raporcie ABW za ub.r., mówi, że to grupa ludzi, którzy organizują środki finansowe, przygotowują miejsca odpoczynku i leczenia; to wsparcie dla dżihadu.

W maju pod nadzorem prokuratury w Białymstoku zatrzymaliśmy kilka osób pod zarzutem organizowania wsparcia logistycznego dla terrorystów; osoby te są w areszcie - ujawnia generał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje