Reklama

Reklama

Iracka armia usiłuje odbić rafinerię w Bajdżi z rąk IS

Iracka armia wspierana przez oddziały, głównie szyickich, bojowników rozpoczęła w środę operację w celu odzyskania z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) rafinerii w Bajdżi na północy kraju. Ich działania są wspierane z powietrza przez lotnictwo USA.

Rafineria w Bajdżi jest największą w Iraku i znajduje się 150 km od Mosulu - drugiego co do wielkości miasta w kraju. W czerwcu 2014 roku miasto i otaczające je terytoria wpadły w ręce islamistów z IS. Od tego czasu wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk w wyniku ciężkich walk z siłami wiernymi rządowi w Bagdadzie.

Reklama

Irackie wojsko rozpoczęło natarcie na Bajdżi w środę od strony południowej. Żołnierzom udało się dostać do centrum miasta - poinformował agencję Reutera rzecznik sił zbrojnych pułkownik Mohammed al-Asadi. Ich działania są wspierane z powietrza nie tylko przez amerykańskie lotnictwo, ale także przez irackie siły powietrzne - dodał Asadi.

Wcześniej irackie źródła informowały Reutera, że infrastruktura rafinerii w Bajdżi uległa uszkodzeniu, m.in. do naprawy nadają się zbiorniki na ropę naftową, a także rurociągi. Dodatkowo zniszczeniom miała ulec elektrownia zapewniająca prąd rafinerii.

Tego samego dnia Reuters podał, że pozycje dżihadystów mają być też atakowane w Syrii. Tamtejsza armia wraz z sojusznikami irańskimi oraz bojownikami szyickiego Hezbollahu wkrótce rozpocznie, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, ofensywę lądową przeciwko rebeliantom w okolicy Aleppo w północno-zachodniej Syrii. 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Irak | Państwo Islamskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy