Reklama

Reklama

Arcybiskup zajmujący się sprawą pedofilii przyjedzie w czerwcu do Polski

W czerwcu na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Świdnicy przybędzie arcybiskup Malty Charles Scicluna. To drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, który od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele. Sporządził dla papieża dokument na temat Chile.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik poinformował, że decyzja o zaproszeniu abpa Scicluny zapadła w czerwcu 2018 r.

Specjalny wysłannik papieża

Reklama

Arcybiskup Scicluna jest od zeszłego roku drugim, czyli pomocniczym sekretarzem w Kongregacji Nauki Wiary. Jako specjalny wysłannik papieża Franciszka sporządził dla niego w 2018 r. raport na temat pedofilii w Kościele w Chile. Sprawozdanie to było podstawą decyzji papieża o wystosowaniu listu do wiernych w tym kraju oraz wezwaniu w maju 2018 r. całego chilijskiego episkopatu. W czasie tego spotkania wszyscy biskupi, łącznie ponad trzydziestu, złożyło dymisje na jego ręce. Kilka z nich Franciszek przyjął.

Wcześniej z nominacji św. Jana Pawła II maltański dostojnik był promotorem sprawiedliwości, czyli odpowiednikiem prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary i w tej roli prowadził dochodzenia kanoniczne w sprawach pedofilii.

"Nikt w Kościele nie stoi ponad prawem"

W lutym abp Scicluna był w komitecie organizacyjnym pierwszego w historii Kościoła watykańskiego szczytu na temat ochrony nieletnich i walki z pedofilią. Zwołał go papież Franciszek.

9 maja abp Malty przedstawił w Watykanie nowy papieski dokument w formie Motu Proprio, ustanawiający normy w sprawie zgłaszania przypadków nadużyć oraz pociągania biskupów do odpowiedzialności. Prezentując dokument "Vos estis lux mundi" powiedział wówczas dziennikarzom: "Nikt w Kościele nie stoi ponad prawem". 

"Biskupi są na służbie ludzi, nie są zwolnieni z odpowiedzialności prawnej. Jeśli wyrządzają zło, trzeba to zgłosić i poddać ich procedurom, jak wszystkich innych" - wyjaśnił abp Scicluna.

Z Watykanu Sylwia Wysocka

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje