Reklama

Reklama

Rzecznik KEP o zaproszeniu dla abp. Charlesa Scicluny

"Ochrona dzieci jest bardzo ważna dla księży biskupów, dlatego w 2018 roku zaprosili do Polski abp. Charlesa Sciclunę z Malty, aby podzielił się swoim doświadczeniem w tej kwestii" - powiedział w czwartek na briefingu przed rozpoczęciem 383. Zebrania Plenarnego KEP rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

383. zebranie plenarne rozpoczęło się w Wałbrzychu w czwartek o godz. 11.00, a zakończy się w piątek.

Tematy spotkania

Reklama

Jak zaznaczył ks. Paweł Rytel-Andrianik, głównym tematem spotkania będzie kwestia ochrony dzieci i młodzieży. "Ochrona dzieci jest bardzo ważna dla księży biskupów. Dlatego w 2018 r. na zebraniu plenarnym w diecezji siedleckiej w Janowie Podlaskim były już pierwsze rozmowy i wola księży biskupów, żeby zaprosić abp. Charlesa Sciclunę, arcybiskupa Malty, sekretarza Pomocniczego Kongregacji Doktryny Wiary, na dzień studyjny. Taki dzień studyjny odbędzie się jutro" - powiedział.

Wyjaśnił, że abp Scicluna podzieli się swoim doświadczeniem w kwestii ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym. "Jest to człowiek, który ma bardzo wielkie doświadczenie, dlatego że przez lata pracował w tej dziedzinie" - ocenił.

Ks. Rytel-Andrianik poinformował, że w piątek o godz. 14.00 odbędzie się konferencja prasowa abp. Scicluny, po której hierarcha uda się do Wrocławia na spotkanie z delegatami, którzy w każdej diecezji i zgromadzeniu zakonnym odpowiadają za kwestie ochrony dzieci i młodzieży. "To najważniejszy punkt obrad" - ocenił rzecznik KEP.

Według ks. Rytela-Andrianika po sesji popołudniowej kwestię wdrożenia w życie motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi" przedstawi ks. dr Piotr Majer z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła.

Wybory sekretarza generalnego KEP, duszpasterstwo kobiet

Oprócz tego na zebraniu plenarnym biskupi omówią także kwestię programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2020, które przedstawi przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc - poinformował rzecznik.

Dodał, że w związku z upływem pierwszej kadencji pełnienia funkcji sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski przez bp. Artura Mizińskiego w czwartek zostaną przeprowadzone wybory. Zgodnie ze statutem Konferencji Episkopatu Polski sekretarz generalny jest wybierany spośród członków Konferencji przez zebranie plenarne na pięć lat. Funkcję tę można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje.

"Kolejnym tematem jest włączenie się w duszpasterstwo kobiet. Ksiądz biskup (Wiesław) Szlachetka, który jest delegatem KEP ds. duszpasterstwa kobiet zabierze głos i będzie mówił o różnych propozycjach po spotkaniach z paniami, które systematycznie mają miejsce" - wyjaśnił. Zaznaczył, że o kwestiach liturgicznych będzie mówił bp Adam Bałabuch.

Dlaczego Wałbrzych?

Rzecznik diecezji świdnickiej ks. Daniel Marcinkiewicz wyjaśnił, że zebranie plenarne odbywa się w Wałbrzychu, ponieważ w 2019 r. diecezja świdnicka przeżywa 15. rocznicę powstania oraz 800-lecie sanktuarium Matki Bożej w Wambierzycach.

"Diecezja świdnicka jest to najmłodsza diecezja, która została powołana przez Jana Pawła II w 2004 r. Od tego czasu zostały utworzone wszystkie struktury naszej diecezji" - podkreślił.

Rzecznik przypomniał, że pierwszym biskupem diecezji jest Ignacy Dec, a funkcję biskupa pomocniczego pełni Adam Bałabuch. "Terytorium naszej diecezji to ok. 640 tys. kilometrów kwadratowych. Na terenie naszej diecezji jest blisko 400 tys. osób i posługuje tu blisko 350 kapłanów" - poinformował ks. Marcinkiewicz.

Przypomniał, że z okazji jubileuszu 800-lecia sanktuarium w Wambierzycach na sali plenarnej, w której obradują biskupi, została ustawiona figurka Matki Bożej z tego sanktuarium. Dodał, że w związku z jubileuszem został też nakręcony film promujący diecezję świdnicką, który będzie dostępny na stronie internetowej diecezji.

Z tej okazji w czwartek o godz. 18.00 biskupi wezmą udział w mszy św. w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Mszy przewodniczyć będzie i homilię wygłosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Następnego dnia o godz. 7.30 będzie koncelebrowana msza św. w sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne