Reklama

Reklama

Twórca potęgi Lichenia ks. Eugeniusz Makulski oskarżony o wykorzystywanie seksualne

Na budowniczym i wieloletnim kustoszu maryjnego sanktuarium w Licheniu, ks. Eugeniuszu Makulskim ciążą poważne oskarżenia o nadużycia seksualne wobec małoletnich. Historię jednej z ofiar przedstawiono w filmie dokumentalnym Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele. Oświadczenie w sprawie wydał zakon księży marianów, do którego należy ks. Makulski.

91-letni dziś ks. Eugeniusz Makulski znany jest ze swojej działalności na rzecz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym. Był inicjatorem powstania tamtejszej bazyliki, która jest największą w Polsce i jedną z największych na świecie. Pomnik ks. Makulskiego, na którym klęczy on z makietą sanktuarium przed Janem Pawłem II, stoi na dziedzińcu przed świątynią.

Księża marianie: Ks. Makulski odsunięty od działalności duszpasterskiej

Reklama

W niedzielę Zgromadzenie Księży Marianów, którego członkiem jest ks. Makulski, wydało krótkie oświadczenie w związku filmem "Tylko nie mów nikomu". W dokumencie przedstawiono historię mężczyzny, który w dzieciństwie miał być wykorzystany seksualnie przez budowniczego i kustosza sanktuarium maryjnego w Licheniu. Sekielski nie podał w filmie nazwiska duchownego. Podają je księża marianie w wydanym oświadczeniu.

Z opublikowanego przez zakon stanowiska wynika, że oskarżeń wobec ks. Makulskiego o czyny pedofilskie było więcej niż jedno.

"Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy" - napisano w oświadczeniu. Dalej odniesiono się do oskarżeń formułowanych wobec ks. Eugeniusza Makulskiego. Jak zapewniono, zgłoszone przypadki - zatem więcej niż jeden - zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. "Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej" - czytamy.

Wstrząsająca relacja skrzywdzonego

"Moja opowieść jest dziwna, miesza się w zatartej pamięci. Jest dziwna, wręcz niemożliwa. Straszna, jak każda historia tego typu" - relacjonuje w liście przedstawionym w filmie  "Tylko nie mów nikomu" mężczyzna, odnosząc się do wydarzeń sprzed blisko 40 lat.

"Zostałem zaproszony na wieczór. Nie był to jeden wieczór. Ile ich było? Nie odtworzę tego w mojej pamięci. Stał przy biurku i mówił o tym, że ma zdolności bioenergoterapeuty, rozkładał ręce i przyciskał do siebie rozebrany. Potem kładł do łóżka. Jeśli coś jest koszmarem, to właśnie to. Jeśli jest piekło, to takie właśnie" - opisuje ofiara ks. Makulskiego.

"Tylko nie mów nikomu"

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W dokumencie poza historią ofiary ks. Makulskiego przedstawiono także m.in. relację mężczyzny skrzywdzonego przez ks. prałata Franciszka Cybulę, byłego kapelana i spowiednika Lecha Wałęsy. Podczas konfrontacji z ofiarą ks. Cybula przyznał się do molestowania seksualnego.

Reakcja Kościoła

W odpowiedzi na dokument oświadczenie wydał delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak. "Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego. Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu" - przekazał Prymas Polski. "Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom skrzywdzonym" - zapewnił w nim abp Wojciech Polak.

Także abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, odniósł się do filmu. Jak zaznaczył abp Gądecki w przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z jego doświadczeniami, jakie wyniósł z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi". "Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka" - ocenił.

"W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali" - zaznaczył abp Gądecki.

W innym tonie wypowiedział się abp Sławoj Leszek Głódź. "Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego" - w ten sposób metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odpowiedział na pytanie o to, czy widział film dokumentalny Tomasza Sekielskiego. "Proszę mnie tu nie atakować i prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem, jak pani myśli" - odpowiedział pytany o to, czy wiedział o czynach pedofilskich ks. Franciszka Cybuli, byłego kapelana Lecha Wałęsy, i kiedy skończy się ukrywanie przypadków pedofilii w Kościele.

JtK

***

Polecamy rozmowę o pedofilii klerykalnej - Ks. Kobyliński: Największy wstrząs chyba przed nami

Informacje na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele zbieramy dla Państwa w RAPORCIE SPECJALNYM.

Polecamy w serwisie Mam Dziecko: Jak poznać, że dziecko jest krzywdzone?

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne