Reklama

Reklama

Polacy w Afganistanie

USA wycofują się z Doliny Pech. Zmiana strategii?

Wojska USA zaczęły się wycofywać z doliny Pech w Afganistanie, którą poprzednio uważały za kluczową dla powodzenia operacji przeciw talibom i Al-Kaidzie - podał w korespondencji z Kabulu "New York Times"

Dolina Pech w prowincji Kunar leży w północno-wschodniej części Afganistanu i graniczy z Pakistanem. Ewakuacja wojsk stamtąd, która ma potrwać około dwóch miesięcy, jest elementem planu przerzucenia sił do gęściej zaludnionych regionów kraju.

Reklama

Jak donosi z Kabulu "NYT", przedstawiciele rządu afgańskiego obawiają się, że oznacza to opuszczenie terytorium, które będą mogły teraz zająć ugrupowania rebeliantów islamskich, a siły rządowe nie będą same w stanie im się przeciwstawić.

Według amerykańskich wojskowych, utrzymanie doliny Pech angażowało zbyt wiele sił USA i NATO, które można rozmieścić gdzie indziej.

NYT zwraca jednak uwagę, że decyzja wycofania wojsk z doliny kłóci się z ogłaszaną wcześniej strategią w Afganistanie.

Miała ona polegać na likwidowaniu rejonów potencjalnego schronienia dla islamistów, blokowaniu szlaków prowadzących z Pakistanu - skąd przenikają talibowie - i unikaniu walk na terenach gęściej zaludnionych, gdyż grozi to licznymi ofiarami wśród ludności cywilnej.

Dowiedz się więcej na temat: USA | Afganistan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy