Reklama

Reklama

Polacy w Afganistanie

USA: Żołnierz skazany za zabicie cywilów w Afganistanie

Na 24 lata więzienia skazał sąd wojskowy w bazie Lewis-McChord w stanie Waszyngton żołnierza za zabicie trzech cywilów w Afanistanie. Skazany, kapral Jeremy N.Morlock, przyznał się do winy.

Morlock zgodził się zeznawać przeciw swoim kolegom z oddziału, którzy współdziałali w zabójstwie, dzięki czemu uzyskał łagodniejszy wyrok. Za morderstwo z premedytacją, o co był oskarżony, groziła mu kara dożywotniego więzienia. Z wyrokiem 24 lat będzie się mógł ubiegać o warunkowe zwolnienie za 7 lat.

Reklama

Morlock zeznał, że wraz z kolegami, na polecenie dowódcy oddziału, sierżanta Calvina R.Gibbsa, zainscenizowali w zeszłym roku fikcyjną sytuację rzekomej walki zbrojnej, aby uzasadnić zabicie cywilów. Adwokat Gibbsa twierdzi, że żołnierze byli rzeczywiście zagrożeni.

Sprawa stała się głośna m.in. za sprawą niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", który opublikował zdjęcia oskarżonych. Na jednym z nich widać żołnierza wyglądającego jak Morlock, który pozuje do fotografii ze zwłokami Afgańczyka i uśmiecha się trzymając za włosy głowę zabitego.

W ostatnim słowie Morlock wyraził skruchę i przeprosił rodziny ofiar oraz "naród afgański".

Dowiedz się więcej na temat: zabójstwo | żołnierze | USA | Afganistan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje