Polska prezydencja w UE

Tusk: Najlepszym wynalazkiem Europejczyków jest zjednoczona Europa

Najlepszym wynalazkiem Europejczyków jest zjednoczona Europa - powiedział premier Donald Tusk w Strasburgu, przedstawiając priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Rozpoczynając wystąpienie w Parlamencie Europejskim, premier Donald Tusk złożył hołd tej instytucji, dziękując jej za wspieranie zjednoczenia Europy i wiarę w sens integracji.

Reklama

"Mam w pamięci takie decyzje PE, które dawały wiarę i dawały poczucie sensu w Europie tym wszystkim, którzy o Europie mogli tylko marzyć" - powiedział Tusk w Strasburgu. Jak dodał, Parlament Europejski to instytucja "gdzie nigdy nie zabrakło wiary w sens zjednoczonej Europy".

Przypomniał, że to właśnie PE "w sposób nadzwyczaj konsekwentny" pracował nad zjednoczeniem Europy, popierając rozszerzenie UE. Premier dodał, że to PE zareagował na ogłoszenie stanu wojennego w Polsce i "w kilkadziesiąt godzin dał znak, że pamięta".

"Europa to najlepsze miejsce na ziemi"

Premier Donald Tusk przedstawił europosłom priorytety polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Każdy kraj, który kieruje pracami Wspólnoty, na początku informuje deputowanych, jakie cele zamierza zrealizować.

Premiera do sali wprowadził przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Szefa rządu witał m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

"Europa to najlepsze miejsce na ziemi. Nikt niczego lepszego nie wymyślił" - powiedział Tusk podczas wystąpienia w Strasburgu, przypominając, że integracja europejska była odpowiedzią na pierwszą i drugą wojnę światową.

"Nie może być tak, że tu wewnątrz Europy narasta zwątpienie w jej sens, a na zewnątrz wszyscy tęsknią, by żyć w takich warunkach, w jakich żyjemy my" - dodał premier.

Tusk o konieczności znoszenia barier wewnątrz Europy

Premier w swoim przemówieniu poruszył temat kryzysu ekonomicznego i roli, jaką odgrywa w wychodzeniu z niego Unia Europejska.

"Czy odpowiedzią na kryzys ma być odchodzenie od Europy i odchodzenie od tego, co wspólne? Osobiste doświadczenie każdego z nas mówi, że najlepszą odpowiedzią Europejczyków, i najlepszym ich wynalazkiem jest zjednoczona Europa" - mówił premier Donald Tusk w Strasburgu.

Donald Tusk powiedział że najlepszym lekarstwem na europejski kryzys jest zacieśnienie współpracy państw, tworzących Wspólnotę.

Polski premier podkreślił, że historia Starego Kontynentu świadczy o konieczności znoszenia barier wewnątrz zjednoczonej Europy. Zdaniem premiera obecna dyskusja na temat przyszłości układu z Schengen jest dobitnym przykładem dążeń odśrodkowych niektórych krajów. Takim dążeniom należy jednak się przeciwstawić.

"Zjednoczona Europa chroni nas przed sobą nawzajem"

"Słyszymy, że najlepszą odpowiedzią na kryzys, jest mnożenie barier wewnątrz Europy. Ta dyskusja na temat Schengen jest kapitalną ilustracją tego, przed jakim dylematem stoi dzisiaj Europa" - mówił premier.

"W interesie Europy jest ochrona podstawowych uprawnień obywateli UE, m.in. swobodnego poruszania się wewnątrz Unii, i tych wartości powinniśmy strzec" - dodał.

"Odpowiedzią na kryzys jest więcej Europy i silniejsze instytucje centralne, zdolne do podejmowania skutecznych decyzji" - powiedział. Zaznaczył, że w praktyce oznacza to dla obywateli więcej wolności i lepszy poziom życia.

"Czy zjednoczona Europa nie jest odpowiedzią na historię I i II wojny światowej? Czy zjednoczona Europa nie jest wynalazkiem, który chroni nas przed sobą nawzajem" - pytał Donald Tusk.

Rysunek z serwisu zboku.pl

Rysunek z serwisu Zboku.pl.

Dowiedz się więcej na temat: Europa | Donald Tusk | prezydencja Polski w UE

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje