Spór o przeszłość Wałęsy

"Tusk to za mały człowiek do takich rozmów"

Według szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w 1991 r. nie było żadnych rozmów z Donaldem Tuskiem na temat odsunięcia Lecha Wałęsy od władzy. Tusk to był wtedy "za mały człowiek" do takich rozmów - powiedział J. Kaczyński we wtorek w Poznaniu.

W ten sposób szef PiS odniósł się do stwierdzenia premiera, jakoby w 1991 roku J. Kaczyński miał go namawiać do współpracy przy odsuwaniu ówczesnego prezydenta od władzy.

Reklama

W poniedziałek Donald Tusk w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP2 powiedział, że w 1991 roku w trakcie negocjacji dotyczących poparcia dla powstającego rządu Jana Olszewskiego, Jarosław Kaczyński proponował mu przejęcie pełnej kontroli nad polską gospodarką w zamian za odsunięcie Wałęsy od władzy.

- To jest tak, jak z tym słynnym pistoletem przed ostatnimi wyborami. Przypomnę, że miałem go (Tuska - przyp. red.) straszyć, też w 1991 roku, w windzie - stwierdził Kaczyński.

- Nie straszyłem go pistoletem, nie proponowałem niczego takiego choćby dlatego, że widziałem jak pokorny wobec Lecha Wałęsy był rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego. To po prostu nie byli ludzie z tego piętra, z którymi można było rozmawiać. Zdecydowanie zbyt niska półka. Donald Tusk (...) wtedy to był dużo za mały człowiek do takich rozmów - dodał.

Prezes PiS podkreślił, że on i jego ugrupowanie nie ma nic wspólnego z powstaniem książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii". Stwierdził, że jest to książka "przykra dla każdego, kto działał w Solidarności", w tym także dla niego samego.

W poniedziałek trafiła do księgarń publikacja historyków IPN Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii". Według autorów książki w początkach lat 70. Wałęsa był współpracownikiem SB o kryptonimie "Bolek".

- Wiedziałem oczywiście od bardzo dawna, jeszcze chyba przed Sierpniem 1980 roku, że o Lechu Wałęsie krążą takie plotki. Później krążyły, kiedy był przewodniczącym "Solidarności". Później sprawa znów wróciła bardzo intensywnie, kiedy miał zostać prezydentem i wielokrotnie do mnie docierała - także ze strony tych środowisk, które dziś niezwykle zaciekle Wałęsy bronią - powiedział J. Kaczyński.

Szef PiS wziął udział w konferencji "Inteligencja akademicka wobec wyzwań dla Polski", która we wtorek odbyła się w Poznaniu.

Dowiedz się więcej na temat: W.E. | Prawo i Sprawiedliwość | Poznań | Lech Wałęsa | Donald Tusk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy