Reklama

Reklama

Referendum ws. Jednomandatowych Okręgów Wyborczych

Najnowszy sondaż TNS. Polacy ocenili referendum

Kwestia rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika była najważniejszą spośród tematów referendum 6 września - wynika z najnowszego badania TNS. Na drugim miejscu znalazło się finansowanie partii z budżetu, a na trzecim wprowadzenie JOW-ów w wyborach do Sejmu.

Kwestia wprowadzenia ogólnej zasady rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika była najczęściej wskazywana jako ważna dla Polaków osobiście. W ten sposób odpowiedziało 73 proc. badanych. Według 72 proc. jest to sprawa istotna dla Polski. 59 proc. pytanych wyraziło opinię, że jest to problem ważki dla polityków.

Rozstrzyganie wątpliwości w wykładni prawa podatkowego jest częściej wskazywane jako istotne dla Polski przez osoby wykształcone na poziomie wyższym oraz te popierające Platformę Obywatelską - zaznaczyła sondażownia. Wyborcy PO "częściej również wskazują, że jest to sprawa, na której może zależeć politykom". Problem ten częściej jest osobiście znaczący dla tych respondentów, którzy są wykształceni na poziomie średnim i wyższym, poparliby w wyborach parlamentarnych ruch Pawła Kukiza, a także dla trzydziestolatków.

Reklama

W ocenie 48 proc. ankietowanych kwestia wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu jest ważna dla polityków. Według 47 proc. to sprawa ważna dla Polski. Zdaniem 38 proc. badanych jest to temat istotny dla nich osobiście.

TNS zwraca uwagę, że kwestia JOW-ów "jest ważna osobiście przede wszystkim dla dwudziestolatków, mieszkańców największych miast, wykształconych na wyższym poziomie oraz osób popierających Ruch Kukiza". Dwie ostatnie grupy częściej również podkreślają wagę tej kwestii dla naszego kraju - zaznaczono.

Temat utrzymania dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa w ocenie 72 proc. pytanych jest ważny dla polityków. Zdaniem 60 proc. jest to sprawa ważna dla Polski, a w opinii 47 proc. ankietowanych - to sprawa istotna dla nich osobiście.

Badanie przeprowadzono w dniach 4-9 września br., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1017 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo (CAPI).

W referendum 6 września Polacy odpowiadali na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego, na korzyść podatnika". Frekwencja wyniosła 7,80 proc.

Na pytanie: "czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu", "tak" odpowiedziało 78,75 proc. głosujących, to jest 1 mln 829 tys. 995 osób. "Nie" odpowiedziało 493 tys. 935 osób.

Z kolei na pytanie: "czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa", 82,63 proc. udzieliło odpowiedzi negatywnej, to jest 1 mln 923 tys. 994 osób. Odpowiedzi na "tak" udzieliło 404 tys. 515 osób.

"Tak" na pytanie: "czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika" odpowiedziało 94,51 proc. uczestniczących w referendum, czyli 2 mln 194 tys. 689 osób; "nie" zagłosowało 127 tys. 395.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy