Reklama

Reklama

W poszukiwaniu zrabowanych dzieł sztuki

Lynn Nicholas o złotym pociągu, jego zawartości i roszczeniach innych państw

"Przedmioty, które mogą się tam znajdować, powinny zostać zgromadzone w jednym, bezpiecznym miejscu, gdzie możliwe będzie przeprowadzenie inspekcji i identyfikacji - jak w Punktach Zbiorczych po wojnie. Amerykańska badaczka Lynn H. Nicholas komentuje w rozmowie z Interią doniesienia na temat odkrycia "złotego pociągu".

Informacje na temat legendarnego "złotego pociągu" odnalezionego w Polsce podgrzewają atmosferę nie tylko wśród poszukiwaczy skarbów, ale także w zagranicznych mediach oraz na arenie międzynarodowej. O przedwczesnych oświadczeniach, roszczeniach i zawartości pociągu opowiada Lynn H. Nicholas.

Reklama

- Jak już zostaną potwierdzone informacje, że ten pociąg się tam znajduje, i będzie znana jego zawartość, przedstawiciele grup czy też krajów roszczących jakiekolwiek prawa powinni zostać zaproszeni do sprawdzenia jego zawartości. W tej chwili nikt nie wie, czy coś tam jest, jeśli w ogóle jest - tłumaczy w rozmowie z Interią Lynn H. Nicholas, autorka słynnej książki "Grabież Europy".

Zaznacza, że odpowiedzialność spoczywa jednak przede wszystkim na barkach polskich władz.

- Uważam, że polski rząd powinien uważnie kontrolować wydobywanie i zabezpieczanie "złotego pociągu" - mówi badaczka.

- Jeżeli znajdują się tam przedmioty pochodzące z importu, przedstawiciele poszczególnych państw mogą zostać poproszeni o udowodnienie, że mają prawa do tych dóbr. Dotyczy to również przedstawicieli grup i agencji żydowskich - zaznacza Nicholas.

"Oświadczenia pełne dramatyzmu"

Pytana o roszczenia Rosji i Światowego Kongresu Żydów przyznaje, że nie zna dokładnych roszczeń pierwszego wskazanego podmiotu.  

Ostro krytykuje natomiast postawę Światowego Kongresu Żydów. - W przypadku takich odkryć, zawsze wydają (przedstawiciele ŚKŻ - red.) przepełnione dramatyzmem oświadczenia, żeby zwrócić na siebie uwagę w kontekście żydowskiego mienia i w celu uzyskania rozgłosu - podkreśla w rozmowie z Interią Nicholas.

W jej opinii takie roszczenia są przedwczesne. - Dopiero gdy pociąg zostanie odnaleziony, a zawartość zabezpieczona, badacze będą mogli sprawdzić, co się w nim znajduje, i ustalić ewentualnych właścicieli - dodaje.

"Nigdy nie słyszałam o złotym pociągu nazistów w tej lokalizacji"

Pytana o to, gdzie powinny trafić znalezione w "złotym pociągu" przedmioty, podkreśla, że rzeczy te należałoby zgromadzić w jednym, bezpiecznym miejscu, gdzie możliwe będzie przeprowadzenie inspekcji i identyfikacji - jak w Punktach Zbiorczych, znanych jako Collecting Point, tuż po wojnie.

Czy prywatnie wierzy w istnienie "złotego pociągu"? - Rzeczywiście w tej lokalizacji może się znajdować pociąg, ale dopóki znalezisko nie zostanie zbadane, nie sposób określić, co się tam może znajdować - mówi zachowawczo.

- To może być pociąg pancerny. Nigdy nie słyszałam o "złotym pociągu" nazistów w tej lokalizacji, ale faktycznie może on istnieć - jako element towarzyszący wycofywaniu się niemieckich wojsk i osadników z Polski w 1945 roku - zaznacza.

- Wiadomo, że wyciąganie pochopnych wniosków jest dobrą rozrywką, ale na razie nie wiadomo, co jest w pociągu i czy on w ogóle istnieje - podkreśla.

"Nie możemy zgadywać"

Posiadająca obszerną wiedzę na temat losów zagrabionych dzieł sztuki Lynn Nicholas, nie podejmuje próby wskazania, które z zaginionych dóbr kultury mogłyby się znajdować w "złotym pociągu".

- Wiele zagrabionych dzieł sztuki nie zostało policzonych - zwłaszcza tych, które wywieziono na Wschód. Najbardziej dotknięte grabieżą państwa opublikowały listy zaginionych dzieł sztuki, książek, etc. Niektóre z nich mogą się znajdować właśnie w tym pociągu - zaznacza.

- Jednakże do czasu zabezpieczenia i zbadania zawartości nie możemy zgadywać, co jest w środku i do kogo te obiekty mogą należeć - podkreśla.

Ewelina Karpińska-Morek

* * *

Lynn H. Nicholas, autorka "Grabieży Europy", uczestniczyła w międzynarodowej konferencji "Zrabowane - odzyskane. Dobra kultury - przypadek Polski", organizowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

POLECAMY:

Od Lebensraum do grabieży Europy - wykład Lynn H. Nicholas podczas konferencji "Zrabowane - odzyskane"

Grabież Europy. Kierunek: Polska


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne