W poszukiwaniu zrabowanych dzieł sztuki

Kraków: Rozpoczyna się międzynarodowa konferencja "Zrabowane - odzyskane"

W środę o godz. 17 rozpocznie się w Krakowie międzynarodowa konferencja "Zrabowane - odzyskane. Dobra kultury - przypadek Polski".


Reklama

Międzynarodową konferencję naukową na temat restytucji dzieł sztuki w Polsce w kontekście europejskim organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Międzynarodowe Centrum Kultury.

Ekspertów oraz pozostałych uczestników spotkania przywita Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska.

Następnie wykład wygłosi prof. dr hab. Jacek Purchla, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, który opisze wojenne doświadczenia Krakowa z lat 1939-45.=

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan konferencji:

Czwartek

Podczas pierwszego , zaplanowanego na czwartek panelu "Straty Polski", którego moderatorem będzie  prof. dr hab. Andrzej Rottermund , wykład wprowadzający  (godz. 9) wygłosi amerykańska badaczka Lynn Nicholas, która omówi ideologię i praktyki towarzyszące nazistowskiej grabieży w Polsce.

O grabieży dóbr kultury na polskich ziemiach okupowanych opowie podczas kolejnego wykładu - prof. dr hab. Andrzej Mężyński.

W ramach pierwszego panelu zostanie również poruszona kwestia wojennych strat prywatnych zbiorów i kolekcji mieszkańców Warszawy (dr Mariusz Klarecki), grabież dóbr kultury na ziemiach polskich przez władze i wojska sowieckie w czasie drugiej wojny światowej (dr Paweł Libera ),a także straty materialne gmin i organizacji żydowskich w Polsce w czasie drugiej wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu (11.00 , dr Edyta Gawron).

O losach polskich dóbr kultury na ziemiach wschodnich II RP opowie dr hab. Maciej Matwijów, a amerykańska badaczka dr Patricia Kennedy Grimsted z Uniwersytetu Harvarda opisze postępy działań restytucyjnych w kwestii zwrotu przechwyconych w czasie drugiej wojny światowej archiwów znajdujących się obecnie w Moskwie.

Na godz. 12 została zaplanowana dyskusja.

Drugi panel - "Dokumentowanie strat wojennych i badania proweniencyjne", którego moderatorem będzie niemiecki naukowiec prof. dr Wolf Tegethoff - rozpocznie się o godz. 13.30. Wykład wprowadzający wygłosi  dr Uwe Hartmann. O dokumentowaniu strat wojennych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opowiedzą Karina Chabowska i  Agata Modzolewska.

Austriacki naukowiec dr Christoph Bazil opowie o doświadczeniu placówki naukowej, którą reprezentuje,  w dziedzinie dokumentowania strat wojennych, prowadzenia badań proweniencyjnych i procesów restytucyjnych.

Kwestie własnościowe dotyczące dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów omówi reprezentująca Holandię Evelien Campfens  z Restitutions Committee, a dr Ingeborg Berggreen-Merkel odniesie się podczas swojego wykładu do sprawy monachijskiej kolekcji Corneliusa Gurlitta.

Reprezentująca brytyjską Commission for Looted Art Anne Weber przedstawi doświadczenie placówki w dziedzinie dokumentowania strat wojennych.

Na godz. 16 zaplanowano wykład Jane Milosch na temat możliwości amerykańskich instytucji w kwestiach restytucji. Po tym wystąpieniu odbędzie się dyskusja, a o godz. 17 rozpocznie się sesja  terenowa na Zamku Królewskim na Wawelu.

Piątek

Trzeci panel dot. restytucji rozpocznie się w piątek o godz. 9. Moderatorem będzie prof. dr hab. Stanisław Waltoś z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Elżbieta Rogowska z MKiDN wygłosi wykład na temat doświadczeń restytucyjnych resortu, a Katarzyna Zielińska opowie o rewindykacji powojennej dóbr kultury do Polski (1945-56).

Kwestie prawne związane z tym tematem przedstawi dr Andrzej Drozd. Reprezentująca Węgry dr Agnes Peresztegi wprowadzi do tematu restytucji dzieł sztuki zagrabionych w czasach nazizmu, a Thomas Kline opisze specyfikę amerykańskich przepisów i prawa precedensowego w kontekście restytucji. Na temat niemieckiego prawodawstwa i praktyki rozstrzygania sporów wypowie się dr Felix Laurin Stang.

Na godz. 11:40 zaplanowano dyskusję, a na godz. 14 - sesję plenarną.

Konferencja zakończy się w piątek o godz. 16. Dla zainteresowanych zaplanowano również warsztaty proweniencyjne (16:45), które poprowadzą Katarzyna Zielińska z MKiDN oraz Karolina Zalewska.

- - -

Wszystkie spotkania odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25).

Szczegółowy plan z listą wykładów można pobrać TUTAJ.

EKM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy