Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Libia płonie

Libijscy przywódcy muszą zacząć dialog z opozycją i przedyskutować zmianę konstytucji - oświadczył w poniedziałek Mohamed Bayou, do ubiegłego miesiąca rzecznik rządu Libii. Dodał, że władze postąpiły źle grożąc politycznym oponentom.

O co chodzi z tą "nową flagą Libii"?

Reklama

Na filmie powyżej: Libijczycy zawieszają flagę rewolucji na budynku w Bengazi

Oświadczenie to - zdaniem agencji Reutera - podkreśla podziały wewnątrz libijskiej elity rządzącej.

Bayou zaapelował do syna libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, Saifa al-Islama, by rozpoczął negocjacje z opozycją. "Mam nadzieję, że (...) zmieni on swoje zdanie i przyzna, że istnieje wewnętrzna powszechna opozycja, by rozpocząć z nią dialog dotyczący zmian w libijskim systemie politycznym" - powiedział Bayou.

W niedzielę syn Kadafiego w wyemitowanym przez państwową telewizję przemówieniu zapowiedział, że jego ojciec będzie walczył "do ostatniego człowieka" i nie odda władzy jak to zrobili dyktatorzy w Tunezji i Egipcie. Obiecał jednak również, że w najbliższych dniach przedstawi plan reform, które nazwał "historyczną inicjatywą narodową".

Od 15 lutego, kiedy wybuchły protesty, zginęło w Libii ponad 200 osób. Uczestnicy demonstracji domagają się ustąpienia Muammara Kadafiego, który rządzi krajem od 42 lat. Według źródeł medycznych i świadków, policja odpowiada na protesty strzałami ostrą amunicją.

Libia płonie

Płonie centralny budynek rządowy w stolicy Libii, Trypolisie. Płonie parlament. Siedziba publicznego radia i telewizji została splądrowana przez antyrządowych manifestantów.

W stolicy Libii Trypolisie płonie budynek, w którym odbywają się posiedzenia parlamentu - poinformował w poniedziałek Reuters. Nie jest znana przyczyna pojawienia się ognia. Strażacy usiłują opanować pożar.

W palącym się budynku odbywają się zazwyczaj obrady Powszechnego Kongresu Ludowego.

Zgodnie z konstytucją Libii z 1977 roku władza ustawodawcza należy do 178 lokalnych zgromadzeń i komitetów ludowych, które przygotowują projekty ustaw. Przedstawiają je następnie na forum liczącego 1112 osób Powszechnego Kongresu Ludowego, który jest nadrzędnym organem ustawodawczym.

- Lokal, gdzie znajdowała się siedziba telewizji Al-Dżamahirija 2 i radia Al-Shababia, został splądrowany - powiedział jeden ze świadków.

Emisja programów zarówno tych kanałów radia i telewizji została przerwana w niedzielę wieczorem, ale wznowiono ją w poniedziałek.

Obie stacje zostały utworzone w 2008 roku przez jednego z synów libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, Seifa Al-Islama, a następnie je znacjonalizowano.

Kilku świadków poinformowało też o podpalaniu w niedzielę w różnych dzielnicach wieczorem budynków publicznych, m.in. komisariatów policji i lokali prorządowych Komitetów Rewolucyjnych.

Zobacz galerię zdjęć Benghazi - tam zaczęła się rewolucja

Dowiedz się więcej na temat: przywódcy | Libia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy