Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Libia: Powstańcy zdobyli Syrtę, rodzinne miasto Kadafiego

Powstańcy zdobyli w poniedziałek rano Syrtę, rodzinne miasto i bastion libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego - poinformował rzecznik powstańców.

Wciąż nie ma potwierdzenia tej informacji przez niezależne źródła.

Reklama

- To już potwierdzone. Syrta przeszła w prodemokratyczne ręce - zapewniał rzecznik powstańców Szamsiddin Abdulmolah.

Jak dodał partyzanci nie spotkali się z większym oporem ze strony sił Kadafiego.

Syrta położona jest w połowie drogi między Bengazi, bastionem powstańców, a stolicą kraju, Trypolisem.

Jak poinformował Reuter, na wieść o zdobyciu Syrty w Bengazi rozbrzmiały klaksony, słuchać było strzały oddane w powietrze.

Podczas weekendu powstańcy libijscy zajęli dwa kluczowe ośrodki naftowe na wybrzeżu: Ras al-Unuf i Bregę i kontynuowali marsz na Trypolis. Minister obrony USA Robert Gates mówił o oznakach wycofywania się sił Kadafiego na zachód Libii.

Kadafi w tłumie swych zwolenników

Libijska telewizja państwowa pokazała w nocy z niedzieli na poniedziałek zdjęcia z Trypolisu, na których widać samochód Muammara Kadafiego w tłumie zwolenników. Jego samego nie można było jednak dostrzec.

Libijska telewizja zapewniła jednak, że Kadafi był w samochodzie. Białe auto otaczały setki zwolenników pułkownika, wiwatujących na jego cześć, wymachujących państwowymi flagami i wznoszących antyzachodnie hasła.

Ustały walki w Misracie

Ustały walki między powstańcami a siłami wiernymi Muammarowi Kadafiemu w Misracie, mieście położonym ok. 200 km na wschód od Trypolisu - poinformowała agencja Reuters, powołując się na źródła powstańcze.

W rozmowie telefonicznej z Reutersem, przedstawiciel powstańców powiedział, że armia Kadafiego kontroluje jedynie niewielki skrawek miasta w jego zachodniej części.

- 99 procent miasta jest pod naszą kontrolą - poinformował powstaniec.

Dowiedz się więcej na temat: powstanie | Libia | Muammar Kaddafi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje