Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Portugalia, Turcja, Włochy ewakuują swych obywateli z Libii

114 osób ewakuowano z Libii w nocy z poniedziałku na wtorek portugalskim samolotem wojskowym - poinformowała agencja Lusa. Wśród ewakuowanych do bazy NATO we Włoszech jest 80 Portugalczyków i 34 obywateli innych państw.

W poniedziałek ambasador Portugalii w Trypolisie Rui Aleixo zapowiedział, że obcokrajowcy, którzy mają być ewakuowani ze stolicy Libii to pracownicy portugalskich firm i ONZ.

Reklama

Samolot Lockheed C-130 Hercules portugalskich sił powietrznych we wtorek ma zrobić kolejny kurs - podała agencja Lusa powołując się na władze w Lizbonie. Nie jest jasne czy maszyna wyląduje, jak pierwotnie planowano, w Bengazi - drugim największym mieście Libii, gdzie na ewakuację czeka około 50 Portugalczyków.

Turcja i Włochy też ewakuują swych obywateli z Libii

Turcja poinformowała we wtorek o wysłaniu do Bengazi trzech statków, którymi obywatele tureccy zostaną ewakuowani z Libii. Także Włochy zamierzają ewakuować z tego kraju ok. 100 swoich obywateli i wysyłają w tym celu do Bengazi wojskowy samolot transportowy.

Według tureckiego MSZ, we wtorek mają dotrzeć do Bengazi dwa cywilne promy i jeden okręt. Poinformowano, że tysiące Turków, czekających na ewakuację, zebrały się na stadionie w Bengazi.

Agencja Anatolia informuje, że w Libii mieszka i pracuje ok. 25 tysięcy Turków. Turecka gazeta "Sabah" podała we wtorek, że ponad 200 tureckich firm, głównie budowlanych, realizuje w Libii projekty inwestycyjne wartości 15 miliardów dolarów.

Nie wiadomo, jak przebiegać będzie ewakuacja Włochów. Egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Ali Abul Gheit powiedział we wtorek, że pasy startowe na lotnisku w Bengazi zostały zniszczone podczas antyrządowych zamieszek i samoloty nie mogą tam lądować.

Bengazi, drugie co do wielkości miasto Libii, jest pod kontrolą przeciwników libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego. Na stronę demonstrantów przeszły tam podobno niektóre jednostki wojskowe.

Dowiedz się więcej na temat: obywatelstwo | Libia | W.E. | Włochy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje