Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Rasmussen zwołuje posiedzenie Rady NATO w sprawie Libii

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował w piątek w Budapeszcie o zwołaniu na popołudnie nadzwyczajnego posiedzenia Rady NATO w celu omówienia sytuacji w Libii.

"Zwołałem nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO na dzisiejsze popołudnie, aby omówić szybko zmieniającą się sytuację w tym kraju. Wrócę do Brukseli za kilka godzin" - powiedział Rasmussen w stolicy Węgier, gdzie przebywa z wizytą.

Reklama

"Zanim to zrobię, spotkam się z ministrami obrony państw Unii Europejskiej i porozmawiam, jak można pragmatycznie pomóc ludziom znajdującym się w potrzebie i ograniczyć skutki wydarzeń w Libii" - dodał sekretarz generalny NATO.

Rasmussen podkreślił, że priorytetem w działaniach wobec Libii jest ewakuacja przebywających tam cudzoziemców i ewentualna pomoc humanitarna.

"Sytuacja w Libii budzi nasze zaniepokojenie. Jest trochę za wcześnie, by mówić o konkretach, lecz wiadomo, że NATO ma potencjał, który może być w takiej sytuacji wykorzystany i Sojusz może koordynować akcje, które ewentualnie zostaną podjęte" - powiedział.

Od kilkunastu dni trwa w Libii rewolta przeciwko rządzącemu od ponad 40 lat krajem dyktatorowi Muammarowi Kadafiemu. Libijski przywódca kontroluje stolicę Trypolis, a rebelia rozszerza się na wschodzie kraju.

Zdaniem Komisji Europejskiej, w Libii jest wciąż ok. 5-6 tys. obywateli państw UE.

Dowiedz się więcej na temat: rad | Libia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje