Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Szwajcaria zamraża aktywa Mubaraka. I ludzi z jego otoczenia

Szwajcaria poinformowała w piątek o zamrożeniu wszelkich aktywów mogących należeć do Hosniego Mubaraka, który w piątek ustąpił z urzędu prezydenta Egiptu, oraz ludzi z jego otoczenia.

"Mogę potwierdzić, że Szwajcaria zamroziła, ze skutkiem natychmiastowym, potencjalne aktywa byłego egipskiego prezydenta" - powiedział rzecznik szwajcarskiego MSZ Lars Knuchel i wyjaśnił, że aktywa te zamrożono na trzy lata.

Reklama

Nie ujawnił, o jakie aktywa chodzi i gdzie się one znajdują. Zaznaczył natomiast, że zamrożenie aktywów dotyczy także ludzi z otoczenia Mubaraka i że celem tego posunięcia jest "ograniczenie ryzyka, że środki państwowe (Egiptu) zostaną splądrowane". Powiedział, że Mubarak i jego ludzie m.in. nie będą mogli sprzedawać nieruchomości.

Szwajcaria zamroziła aktywa byłego prezydenta Tunezji Ben Alego, obalonego w zeszłym miesiącu, a także aktywa dotychczasowego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo, który według społeczności międzynarodowej przegrał listopadowe wybory prezydenckie, ale odmawia zrzeczenia się władzy.

Reuters akcentuje, że w ostatnich latach Szwajcaria, przez wielu uważana za raj dla nieuczciwie zdobytych majątków, usilnie pracuje nad zmianą tego wizerunku.

Dowiedz się więcej na temat: Mubarak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje