Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

"Prezydent Mubarak może ustąpić"

Część przedstawicieli władz Egiptu twierdzi, że prezydent Hosni Mubarak ustąpi; jeszcze dziś ma wygłosić przemówienie.

Według państwowej telewizji, Mubarak spotkał się dziś z wiceprezydentem Omarem Suleimanem, a następnie z premierem Ahmadem Szafikiem.

Reklama

Prywatna gazeta "Al-Jaun Al-Sabi", która powołuje się na źródła w telewizji państwowej, podała, że Mubarak przemówi do Egipcjan około godz. 22 (godz. 21 czasu polskiego) i ogłosi swoją rezygnację.

Bractwo Muzułmańskie ostrzega przed zamachem stanu, ale wstrzymuje się z dalszymi komentarzami do wyjaśnienia sytuacji.

Przekonany o odejściu Mubaraka jest także Wael Ghonim, jeden z najważniejszych młodych organizatorów protestów, który założył ich grupę na Facebooku. Mężczyzna napisał na Twitterze, że "misja została zakończona".

Przez cały dzień trwało nadzwyczajne posiedzenie najwyższej rady wojskowej Egiptu. Mubarak ani wiceprezydent Suleiman nie brali w nim udziału. Nie pojawili się w kadrach filmowych pokazanych w relacji z tego spotkania, któremu przewodniczył minister obrony.

Armia zapowiadzieła, że spełni oczekiwania protestujących, którzy od przeszło dwóch tygodni domagają się ustąpienia prezydenta Mubaraka. - Wszystko, czego żądacie zostanie spełnione - powiedział dowódca wojska Hassan al-Roweny Roweny tłumowi zebranemu na placu Tahrir w Kairze.

Zapowiedź ewentualnego ustąpienia Mubaraka tłum na placu Tahrir przyjął okrzykami "Allahu akbar", niektórzy pokazywali palcami znak "V" oraz krzyczeli: "Ludzie domagają się upadku reżimu, reżim upadł". Inni, wzywając do przeprowadzenia sprawiedliwych wyborów, skandowali: "Cywilny, cywilny. Nie chcemy wojskowego" rządu.

Oglądaj relację na żywo telewizji Al-Dżazira

Według telewizji CNN prezydent Mubarak ma przekazać władzę komitetowi wojskowemu.

Rzecznik wojska odczytał w egipskiej telewizji państwowej, która specjalnie przerwała program, "komunikat nr 1", głoszący, że armia dyskutuje nad środkami niezbędnymi dla ocalenia narodu. Według agencji AP, nazwanie odczytanego oświadczenia "komunikatem nr 1" może sugerować zamach stanu.

Zamachu stanu obawia się przedstawiciel Bractwa Muzułmańskiego Essam al-Erian. - Wygląda to jak zamach stanu. Czuję niepokój. Prezydent nie jest problemem, jest nim reżim - powiedział agencji Reutera.

Sekretarz generalny rzadzącej Partii Narodowo-Demokratycznej (NDP) Hossam Badrawi wyraził nadzieję, że Mubarak przekaże władzę Suleimanowi. Dodał, że byłby zdziwiony, gdyby Mubarak nadal był prezydentem w piątek.

Premier Ahmed Szafik z kolei powiedział BBC, że trwają dyskusje na temat scenariusza, zakładającego ustąpienie Mubaraka.

Później egipska agencja MENA cytowała Szafika, który informował w telewizji państwowej, że "wszystko nadal jest w rękach prezydenta Mubaraka i nie zapadła jeszcze żadna decyzja" w sprawie jego ewentualnej dymisji.

W podobnym tonie wypowiadał się minister ds. informacji Anas Ahmed el-Fiki. Ocenił, że prezydent nadal jest u władzy i nie ustąpi, a pogłoski o dymisji Mubaraka to jedynie plotki.

Według doniesień CIA, ustąpienie Mubaraka w czwartek wieczorem jest "wysoce prawdopodobne". Dyrektor CIA Leon Panetta zaznaczył jednak, że jego agencja nie ma konkretnych informacji, lecz opiera się na niepotwierdzonych doniesieniach.

- Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co się dzieje - powiedział prezydent USA Barack Obama, który ma szerzej skomentować wydarzenia w Egipcie podczas swojego przemówienia, które ma wygłosić w Michigan.

Rzecznik Białego Domu Robert Gibbs ocenił, że sytuacja w Egipcie jest płynna. Zapewnił, że Waszyngton obserwuje ją na bieżąco.

Z Kairu napływają sprzeczne informacje nawet na temat miejsca pobytu Mubaraka. Telewizji Al-Arabija podawała, że wraz z szefem sztabu udał się on do Szarm el-Szejk. Jednak według telewizji państwowej, w czwartek wieczorem Mubarak wygłosi przemówienie z pałacu prezydenckiego w Kairze.

Zobacz, co dzieje się na placu Tahrir:

Dowiedz się więcej na temat: Hosni Mubarak | ustąpienie | Egipt | Mubarak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy