Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Były ambasador Libii: Żołnierze występują przeciw najemnikom

Były ambasador Libii w Indiach Ali al-Essawi oświadczył, że część żołnierzy libijskich przechodzi na stronę opozycji, gdyż nie godzą się na wykorzystywanie przez władze w Trypolisie afrykańskich najemników do tłumienia antyrządowych protestów.

Essawi, który wczoraj zrezygnował ze stanowiska w proteście przeciwko brutalnemu tłumieniu przez siły wierne Muammarowi Kadafiemu antyrządowych demonstracji, powiedział, że najemnicy "są z Afryki, mówią po francusku i w innych językach".

Reklama

Dodał, że otrzymał informacje na ten temat ze źródeł w jednym z krajów członkowskich OPEC.

Żołnierze, którzy przeszli na stronę protestujących, to "Libijczycy i nie mogą patrzeć, jak obcokrajowcy zabijają Libijczyków, więc poparli naród" - powiedział Essawi.

Wcześniej przebywający w Delhi dyplomata wezwał do działania pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdyż "nadszedł czas, by być szczerym i uczciwym, by chronić naród libijski".

Źródła dyplomatyczne podały, że we wtorek odbędzie się za zamkniętymi drzwiami posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym będzie omawiany kryzys w Libii. W tej samej sprawie ma również zebrać się Liga Arabska.

Essawi powiedział, że w Trypolisie przeciw cywilom użyto samolotów myśliwskich. "Libijczycy nie mogą zrobić nic przeciwko myśliwcom. Nie prosimy o międzynarodowe wojska, ale wzywamy społeczność międzynarodową, by ocaliła Libijczyków" - przekonywał Essawi.

Essawi oświadczył też, że spodziewa się, iż kolejni dyplomaci pracujący w libijskich placówkach zrezygnują na znak protestu przeciwko przemocy wobec manifestantów. Dodał, że ambasadorzy m.in. w Chinach, Tunezji, USA i przy Lidze Państw Arabskich ustąpili ze swoich stanowisk.

Dowiedz się więcej na temat: żołnierze | Libia | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje