Rewolucja w krajach islamskich

Siły Kadafiego bronią siedziby dyktatora

Żołnierze wierni Muammarowi Kadafiemu rozmieścili dziś czołgi w pobliżu siedziby libijskiego przywódcy w centrum Trypolisu i stawiają opór siłom powstańczym - powiedział jeden z rebeliantów. Dodał, że wśród powstańców jest wielu zabitych.

Oddziałami sił reżimowych dowodzi jeden z synów Kadafiego, Chamis - podała telewizja Al-Arabija. Jest on dowódcą elitarnej 32. brygady, która uchodzi za najlepiej wyszkoloną i uzbrojoną jednostkę libijskiego wojska.

Sytuacja niestabilna

Reklama

"Sytuacja jest niestabilna. Wszędzie słychać strzały. Siły Kadafiego wykorzystują czołgi w porcie i na ulicy Al-Sarine" obok siedziby Kadafiego w kompleksie Bab al-Azizija - powiedział jeden z powstańców, Abdulrahman.

"Rewolucjoniści są rozmieszczeni w całym Trypolisie, niektórzy są obok Bab al-Azizii, ale siły Kadafiego próbują stawiać opór" - dodał.

Według Abdulrahmana, "największym problemem są snajperzy" wierni Kadafiemu. "Jest wielu męczenników, m.in. mój brat i dwóch moich sąsiadów" - powiedział powstaniec.

Powinni się poddać

Siły Muammara Kadafiego kontrolują jedynie 10-15 procent Trypolisu i powinny poddać się, aby uniknąć rozlewu krwi w stolicy Libii - powiedział szef włoskiej dyplomacji, Franco Frattini.

"Możemy powiedzieć, że obecnie jedynie 10-15 procent terytorium miasta jest jeszcze w rękach reżimu. Wokół lotniska, które jest strefą zamkniętą, trwają walki z ostatnimi formami agresji ze strony sił lojalnych wobec Kadafiego" - powiedział w telewizji Sky TG24.

Frattini podkreślił, że "minął już czas" na negocjacje w sprawie ewentualnego wyjazdu Kadafiego za granicę i jego proces musi odbyć się przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

"Kadafiemu wielokrotnie proponowano wyjazd z kraju. Jednak wszystkie terminy już wygasły i jego jedyna droga prowadzi przed wymiar sprawiedliwości" - dodał.

Podkreślił, że decydującym elementem konfliktu było aresztowanie dwóch synów Kadafiego: Mohammeda i Saifa.

Wcześniej w poniedziałek prokurator Trybunału Luis Moreno-Ocampo potwierdził aresztowanie Saifa al-Islama Kadafiego, który typowany był na następcę dyktatora. Trybunał wystawił wobec niego i jego ojca międzynarodowy nakaz aresztowania za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Syn Kadafiego do Hagi?

Przedstawiciele Międzynarodowego Trybunału Karnego rozmawiają z powstańcami libijskimi na temat przekazania do Hagi Saifa al-Islama, syna Muammara Kadafiego - poinformował w poniedziałek rzecznik trybunału, Fadi el-Abdallah.

Rebelianci potwierdzili w niedzielę aresztowanie w Trypolisie Saifa al-Islama.

- Mamy nadzieję, że trafi on wkrótce do Hagi, gdzie zostanie osądzony - powiedział prokurator Trybunału Luis Moreno-Ocampo, potwierdzając, że "jest w kontakcie z libijskim rządem tymczasowym" w sprawie przetransportowania Saifa do Holandii.

Ten drugi syn libijskiego dyktatora i rzecznik reżimu był uważany za kandydata na następcę swego ojca. Określany przez prokuratora MTK jako "faktyczny premier Libii", jest oskarżany o odegranie kluczowej roli w planie Kadafiego tłumienia "przy zastosowaniu krwawej przemocy" obywatelskich demonstracji, które zaczęły się w lutym.

MTK wydał 27 czerwca nakaz aresztowania Muammara Kadafiego, jego syna Saifa oraz szefa libijskiego wywiadu.

Śledź sytuację w Libii na żywo na stronie: BBC

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje