Reklama

Reklama

Rewolucja w krajach islamskich

Cameron: Bez wsparcia RB ONZ nie będzie akcji przeciwko Syrii

Podjęcie akcji wojskowej przeciwko Syrii będzie "nie do pomyślenia", jeśli zaistnieje "przeważająca opozycja" w tej sprawie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył w czwartek brytyjski premier David Cameron.

Deklarację taką złożył w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia Izby Gmin, poświęconego ustaleniu dalszego postępowania Wielkiej Brytanii wobec Syrii, która po ubiegłotygodniowym ataku chemicznym pod Damaszkiem stanęła w obliczu groźby zagranicznej interwencji wojskowej.

Reklama

Zapytany, czy Londyn będzie forsował taką interwencję również bez mandatu ONZ, premier odpowiedział: "Byłoby nie do pomyślenia pójść dalej, gdyby zaistniała przeważająca opozycja w Radzie Bezpieczeństwa".

To byłaby "interwencja humanitarna"

Wcześniej rząd w Londynie informował, że podjęcie działań wojskowych przeciwko Syrii byłoby legalne, nawet jeśli zgody na to nie wyraziłaby Rada Bezpieczeństwa ONZ. Powołano się przy tym na zapisy prawa międzynarodowego.

Zgodnie z nimi, interwencja w Damaszku, związana z użyciem broni chemicznej, byłaby traktowana jako "interwencja humanitarna", na którą nie potrzeba zgody Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wielka Brytania ogłosiła, że prawo międzynarodowe daje pozwolenie na podjęcie, w takiej sytuacji, nadzwyczajnych środków.

W wydanym przez brytyjski rząd oświadczeniu można także przeczytać, że według materiałów wywiadowczych nie ma wątpliwości, iż w Syrii doszło do ataku bronią chemiczną.

"Bardzo prawdopodobnym jest, że stał za nim rząd Baszara al-Asada" - głosi dokument.

Jesteś świadkiem ważnych zdarzeń lub ciekawych sytuacji? Masz wyczucie chwili i zmysł reporterski? Zrób zdjęcia i przyślij je do nas! Może to Twoja fotografia zostanie wybrana jako zdjęcie miesiąca

Dowiedz się więcej na temat: Syria | Cameron | ONZ | akcja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy