Rewolucja w krajach islamskich

Syria: Co najmniej 77 osoby zamordowane w Banijas

Setki sunnitów uciekają z okolic nadmorskiego miasta Banijas w Syrii. Według organizacji praw człowieka dochodzi tam do czystek etnicznych prowadzonych przez wojska prezydenta Baszara al-Assada. To właśnie sunnici są główną siłą, która od ponad dwóch lat walczy o obalenie obecnych władz kraju.

Organizacje praw człowieka twierdzą, że w mieście Banijas zginęło już co najmniej 77 osób, w tym 20 z jednej tylko rodziny.

Reklama

Do czystki miało dojść minionej nocy, zaledwie dobę po tym, jak w sąsiedniej miejscowości al-Bayda zginęły co najmniej 72 osoby.

W Internecie umieszczono amatorskie filmy wideo, pokazujące zmasakrowane i spalone zwłoki kobiet, mężczyzn i dzieci.

Aktywiści twierdzą, że masakry na sunnitach dokonali żołnierze lojalni wobec prezydenta Baszara al-Assada oraz prorządowe bojówki.

Z kolei państwowe media w Syrii poinformowały, że w rejonie doszło do walk z grupami terrorystycznymi, ale zdołano już przywrócić porządek. Syryjskie władze często określają zbrojną opozycję mianem "grup terrorystycznych".

Setki mieszkańców Banijas uciekają teraz na południe w stronę miasta Tartus. Jednak informacje płynące z Syrii wskazują, że grupy lojalnych wobec rządu alawitów starają się zablokować sunnickim uciekinierom dostęp do schronienia.

W trwającej ponad dwa lata wojnie domowej w Syrii według różnych szacunków mogło zginąć od 70 do 120 tysięcy osób.

Dowiedz się więcej na temat: Syria | Banijas | Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka | Aleppo | Baniyas

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje