Reklama

Reklama

Marszałek Senatu skomentował komunikat Trybunału Konstytucyjnego

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówi, że komunikat Trybunału Konstytucyjnego to kolejny dowód na upolitycznienie tego gremium. Trybunał Konstytucyjny potwierdził dziś oficjalnie, że wyrok w sprawie ustawy o Trybunale z 22 lipca ogłosi 11 sierpnia. Wnioski o zbadanie jej zgodności z ustawą zasadniczą złożyły Platforma Obywatelska, Nowoczesna wspólnie z PSL, a także Rzecznik Praw Obywatelskich.

Stanisław Karczewski powiedział w radiowej Jedynce, że politycy PO od dawna współpracują z prezesem Andrzejem Rzeplińskim. "Tak być nie powinno, Trybunał powinien być ciałem niezależnym, bezstronnym, a jego sędziowie nie powinni kontaktować się z politykami" - mówił marszałek.

Stanisław Karczewski dodał, że działalność prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, jego częste występy w mediach, także w programach publicystycznych, podważają jego bezstronność i wiarygodność.

Nowa ustawa o TK

Reklama

Parlament zakończył pracę nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, tak zwaną naprawczą, 22 lipca. W minioną sobotę podpisał ją prezydent Andrzej Duda, a 1 sierpnia została opublikowana w "Dzienniku Ustaw". Ma wejść w życie 14 dni od publikacji.

Ustawa zakłada między innymi, że Trybunał Konstytucyjny będzie rozpoznawał sprawy zgodnie z kolejnością ich wpłynięcia - z wyjątkiem weta prezydenta, budżetu i ustawy o TK, a także spraw dotyczących celów działalności partii politycznych, przeszkód w pełnieniu urzędu przez prezydenta i sporów kompetencyjnych między organami państwa. Pełny skład Trybunału ma wynosić 11 sędziów i orzekać między innymi w sprawach o szczególnej zawiłości. Zgodność ustaw z konstytucją badać ma skład pięcioosobowy, a innych aktów normatywnych - trzyosobowy. Przepisy przejściowe przewidują zawieszenie niektórych postępowań na okres 6 miesięcy, a wnioskodawców zobowiązują do dostosowania wniosków do nowego prawa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne