Reklama

Reklama

RMF: Debata PE nad sytuacją w Polsce bez udziału przedstawiciela rządu

Parlament Europejski nie przewiduje obecności przedstawiciela polskiego rządu podczas wtorkowej debaty dotyczącej Polski - ustaliła korespondentka radia RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. - Zakładamy, że Polska będzie reprezentowana przez przewodniczącą w Unii - Słowację - potwierdził w rozmowie z dziennikarką radia RMF FM rzecznik parlamentu Jaume Duch.

Według urzędników europarlamentu, z którymi rozmawiała dziennikarka radia RMF FM, debata dotyczy tylko "przypomnienia" i "zaktualizowania" polskiej sprawy na dzień przed głosowaniem nad rezolucją o Polsce. Właściwa debata - według tych samych źródeł - odbyła się w styczniu. 

Zdaniem rozmówców dziennikarki radia  RMF FM, w Parlamencie Europejskim nie ma więc potrzeby, żeby dawać głos państwu, którego sprawa dotyczy. - To nie jest ONZ, tylko Unia Europejska - Polska, należy do Unii i będzie reprezentowana przez prezydencję - usłyszała Katarzyna Szymańska-Borginon. 

Reklama


W przyjętym wczoraj (przez liderów grup politycznych PE) programie przyszłotygodniowej sesji przewidziano jedynie wystąpienia przedstawiciela Rady Unii i Komisji, a następnie przedstawicieli grup politycznych.

Rzecznik PE powiedział jednak dziennikarce radia RMF FM, że "jeżeli rząd będzie chciał przysłać swojego przedstawiciela, to musi o to poprosić, zwracając się do sekretariatu przewodniczącego Martina Schulza". Następnie przewodniczący PE skonsultuje tę prośbę z liderami partii i da odpowiedź. 


"Antypolskie szaleństwo trwa"

Przypomnijmy, że Parlament Europejski przeprowadzi debatę i przyjmie rezolucję na temat Polski w najbliższą środę. Tak zadecydowali szefowie frakcji działających w europarlamencie.  Jest też już przygotowany projekt rezolucji.  

Za debatą i głosowaniem nad rezolucją o Polsce opowiedziały się frakcje chadeków (EPP - EPL), socjalistów, liberałów, Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska. Przeciw była frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, oraz eurosceptycy.

"EPP, socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści za debatą nt. PL w Strasburgu. Zero chęci kompromisu. Antypolskie szaleństwo trwa" - napisał na Twitterze europoseł PiS Tomasz Poręba, który uczestniczył w konferencji przewodniczących PE.

W przygotowanym projekcie rezolucji europosłowie napisali o zaniepokojeniu przedłużającym się kryzysem konstytucyjnym, który zagraża konstytucji i rządom prawa. Zaapelowali też do Komisji Europejskiej by zbadała inne ustawy - medialną, antyterrorystyczną i o służbie cywilnej, które ich zdaniem naruszają unijne zasady. W rezolucji deputowani napisali też o zaniepokojeniu decyzją o wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje