RMF: Kolejne spięcie w Trybunale Konstytucyjnym. Zubik pisze do Przyłębskiej

​Kolejne spięcie w Trybunale Konstytucyjnym. Sędzia Marek Zubik, który od 17 miesięcy nie uczestniczył w wydaniu żadnego z wyroków, pisze do prezes Julii Przyłębskiej, że to ona sama doprowadziła do takiej sytuacji. Zubik odpowiedział na pismo, w którym prezes TK nazwała go sędzią "nie wykonującym czynności orzeczniczych".

W sprawie chodzi o to, że Trybunał Konstytucyjny od półtora już roku nie wydaje wyroku w sprawie wniosku, w którym Zbigniew Ziobro zakwestionował wybór trójki sędziów TK, m.in. Marka Zubika.

Reklama

Od złożenia wniosku sędziowie ci wyłączani są ze składów orzekających. Zbigniew Ziobro wnosi o to na podstawie podejrzeń, że mogliby nie być bezstronni w sprawach, w których on jest stroną. Sęk w tym, że prokurator generalny obowiązkowo jest stroną w każdej sprawie, zatem sędziowie Rymar, Tuleja i Zubik właśnie z każdej z nich są wyłączani.

"Od ponad 17 miesięcy trybunał w trzyosobowym składzie, któremu Pani przewodniczy, nie rozpoznał tej sprawy, która dla jego powagi i zewnętrznej niezależności powinna być priorytetowa" - pisze prof. Zubik. Podkreśla, że to, że nie może orzekać, to po prostu nie jego wina. 

(az)

Tomasz Skory

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone.

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje