Spotkanie premier Beaty Szydło z Fransem Timmermansem

W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie szefowej rządu Beaty Szydło z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem. Tematem rozmów był spór rządu z opozycją wokół Trybunału Konstytucyjnego.

- Odbyliśmy dobrą, konstruktywną rozmowę. Rozmawialiśmy o rozwiązaniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Polski rząd zaproponował w parlamencie rozwiązanie, które wypełniają wszystkie warunki, żeby spór został zażegnany, i żeby spełnić to, co od początku mówiliśmy, czyli żeby TK mógł funkcjonować bardziej transparentnie i jego praca nie była w żaden sposób zaburzana - powiedziała po spotkaniu premier Beata Szydło.

Reklama

- Zgodziliśmy się z panem przewodniczącym, że to kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama. Jako członek Unii Europejskiej jesteśmy gotowi na dialog, informowanie, jakie podejmujemy kroki. Jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską od dłuższego czasu, to jest dobry dialog. Ten dialog będzie utrzymany - dodała szefowa rządu.

"Polska odgrywa ważną rolę w UE"

Frans Timmermans zgodził się, że spór o Trybunał Konstytucyjny jest wewnętrzną sprawą Polski, i tylko polscy politycy mogą go zakończyć.

- Pani premier powiedziała wprost, że razem z innymi siłami politycznymi spogląda w kierunku rozwiązania tego problemu. Został nawiązany pozytywny dialog na temat tego problemu, a jego rozwiązanie będzie trwałe. Komisja Europejska dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć obie strony sporu w celu jego rozwiązania - zaznaczył wiceszef KE.

- Polska jest bardzo ważnym członkiem Unii Europejskiej, ma w niej ważną rolę do odegrania. Doprowadzenie konfliktu do końca pozwoli uwolnić pewne siły Polski, które można wykorzystać z korzyścią dla Unii. Jestem przekonany, że dialog na ten temat wkrótce dobiegnie końca, bo spór zostanie zażegnany - dodał Frans Timmermans.

Szymański: Porozumienie jest blisko

W spotkaniu uczestniczył też wiceszef MSZ Konrad Szymański. Rano mówił on, że jest już blisko porozumienia w znalezieniu rozwiązań dot. TK, wychodzących naprzeciw oczekiwaniom ustrojowym i prawnym większości parlamentarnej i rządu, a zarazem spełniającym w najwyższym stopniu kryteria rządów prawa.   

Jak poinformował Szymański, w ostatnim czasie trwały intensywne konsultacje między Komisją Europejską a stroną polską. Zaznaczył, że KE nie jest tu stroną sporu, lecz "uczestnikiem, który przedstawia swoje opinie i rekomendacje".

Spotkanie z prezesem TK  

Przed przybyciem do KPRM Frans Timmermans spotkał się z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. TVN informuje, że spotkanie trwało ok. godziny. Nie pojawiał się jeszcze żaden komunikat po spotkaniu. Rozmowa odbyła się w siedzibie Przedstawicielstwa KE w Warszawie.

***

Od stycznia Komisja prowadzi wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków.   

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

Dowiedz się więcej na temat: Beata Szydło | Frans Timmermans

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje