Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Były doradca Janukowycza: Umowa z UE zostanie podpisana

Były doradca prezydenta Wiktora Janukowycza Taras Czornowił uważa, że Ukraina i UE wciąż prowadzą intensywne, ale trudne negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej, które doprowadzą jednak do zawarcia tego porozumienia na szczycie w Wilnie.

- Brak podpisu pod tym dokumentem zniszczyłby plany polityczne zbyt wielu państw i podważył karierę zbyt wielu wpływowych polityków - ocenił Czornowił, w której niezbyt przychylnie wypowiedział się o proeuropejskich akcjach opozycji i ostrzegł, że jeśli protesty wymkną się spod kontroli, Janukowycz nie zawaha się użyć siły. - Sytuacja na Ukrainie znacząco się różni od tego, o czym się publicznie mówi. Rząd podjął decyzję o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy o stowarzyszeniu, odwołując wcześniejsze dokumenty w tej sprawie, których nikt dziś nie może znaleźć, rząd zresztą nie jest upoważniony do podpisywania umów międzynarodowych. To, co się dziś dzieje, to czysta gra nerwów - powiedział.

Reklama

Zdaniem Czornowiła decyzja w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej zapadnie w środę. - Dojdzie do tego najprawdopodobniej na zaplanowanym według moich źródeł na środę posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Jeśli Rada decyzji nie podejmie, to podejmie ją osobiście Janukowycz - oświadczył.

Były doradca Janukowycza sądzi, że nadal toczą się poważne negocjacje na temat zrekompensowania Ukrainie przez UE możliwych strat wynikających z agresji gospodarczej ze strony Rosji, spodziewanej w związku z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej, a przede wszystkim tej jej części, która dotyczy strefy wolnego handlu Ukraina-UE.

- Ukraińskie władze z prezydentem na czele podliczyły pomoc, którą dostała przy wchodzeniu do UE Polska, i doszły do wniosku, że dziś Ukraina może uzyskać to samo. Jest to iluzja, bo żyjemy w innych warunkach finansowych, a Ukraina nie wstępuje jeszcze do Unii. Szantaż stosowany przez władze w Kijowie jest tani i prymitywny, ale to, że Ukraina potrzebuje pomocy, jest faktem. Wszystko zakończy się dobrze, jeśli Janukowycz nie przekroczy w tych negocjacjach granicy - podkreślił rozmówca.

Czornowił uważa, że w rozmowach prowadzonych przez Ukraińców z Brukselą kwestia uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko już dawno zeszła na dalszy plan.

- Dla Janukowycza Tymoszenko nie jest tak ważna, jak się wszystkim wydaje. Aż tak bardzo jej się nie obawia. Owszem, działania Tymoszenko są dla niego obraźliwe, bo jest człowiekiem ambitnym, a Julia wie, jak nadepnąć na jego bolesne odciski. Tymoszenko może wyjść z więzienia w ostatniej chwili. Albo podczas szczytu w Wilnie, albo chwilę po nim - powiedział.

Komentując trwające na Ukrainie protesty zwolenników integracji europejskiej, Czornowił wyraził opinię, że akcje, które organizuje opozycja, mogą być częścią uzgodnionego z władzami scenariusza "zachęcenia" UE do podpisania umowy. Ostrzegł jednak przed niebezpieczeństwem wymknięcia się spod kontroli sytuacji na placach ukraińskich miast.

- Dla Janukowycza te protesty, które wybuchają nie z inicjatywy polityków, lecz zwoływane są przez zwykłych ludzi, zawsze były nieprzyjemne. On zawsze się ich obawiał. W odniesieniu do protestów partyjnych mam odczucie, że nie są one do końca szczere, że są wynikiem ustaleń z władzami, w wyniku czego ma powstać ładny obrazek dla UE. Ma pokazywać, że UE nie podpisuje umowy z Janukowyczem, lecz z narodem, więc UE powinna pójść na większe ustępstwa - zaznaczył.

Jeśli zaś protesty te wymkną się spod kontroli - kontynuował Czornowił - władze mogą zdecydować się na radykalne działania.

- Dzisiejszy Janukowycz to nie człowiek, którego znamy z 2004 r., kiedy z nim współpracowałem i kierowałem jego sztabem wyborczym. Doskonale pamiętam, co wówczas powtarzał - że nawet największe zwycięstwo nie jest warte  jednej przelanej za nie kropli krwi. Janukowycz bardzo bał się wówczas rozlewu krwi. Dziś, kiedy ma władzę, dzięki której zdobył wraz z rodziną kolosalne aktywa, będzie się bronił do upadłego. Wydaje mi się, że gotów jest to robić w najbardziej brutalny sposób - powiedział Czornowił.

Z Kijowa Jarosław Junko

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje