Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Garri Kasparow chce uciec z Rosji

​Arcymistrz szachowy i opozycjonista Garri Kasparow chce mieć łotewski paszport. Rosjanin zwrócił się już z oficjalną prośbą do parlamentu w Rydze i czeka na decyzję.

Kilka miesięcy temu opozycyjny polityk zapowiadał, że boi się mieszkać w Rosji rządzonej przez Władimira Putina. Wniosek o przyznanie łotewskiego obywatelstwa Kasparow tłumaczy tym, że potrzebny mu paszport pozwalający na swobodne podróżowanie po świecie. 

Reklama

Szachowy arcymistrz zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta Międzynarodowej Organizacji Szachowej i swoboda podróżowania byłaby jego atutem. Łotwę wybrał z dwóch powodów. 

Po pierwsze w czasach Związku Radzieckiego Ryga słynęła z doskonałych szkół szachowych, a po drugie obecnie łotewskie prawo nie zabrania posiadania podwójnego obywatelstwa.  

Dla Kasparowa to istotne, bowiem nie zamierza rezygnować z paszportu Federacji Rosyjskiej. Kilka miesięcy temu Garri Kasparow opublikował list, w którym ostro skrytykował politykę Władimira Putina. Oświadczył też, że boi się wracać do Rosji ponieważ w każdej chwili może zostać aresztowany za swoją polityczną działalność. 

Maciej Jastrzębski/Moskwa

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje