Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Krasnaja Polana z nowym "historycznym" centrum w stylu mocno imperialnym

Krasnaja Polana, oddalona o kilkadziesiąt kilometrów od Soczi osada (administracyjnie - dzielnica Soczi) i kurort narciarski - będzie miała na zimową olimpiadę w 2014 roku nowe centrum. Wyglądające tak, jakby Krasnaja Polana miała nie tylko po prostu historię jako taką, ale wielką historię.


Dawno, dawno temu istniały w okolicach Krasnej Polany, co prawda, osady Abchazów i Czerkiesów, nie stanowiły jednak - nie ukrywajmy - wielkich centrów administracyjnych ani kulturowych. Jak to pasterskie osady. Dopiero z początkiem osadnictwa stymulowanego przez Imperium Rosyjskie  powstała tam w drugiej połowiie XIX wiekuo sada o nazwie, którą znamy obecnie. Po tym, jak okolice Krasnej Polany spodobały się carom, przemianowano miejscowość na Carską Polanę i Romanowsk, by po rewolucji powrócić do starej nazwy, która w nowych warunkach nabrała nowego wydźwięku ("krasnyj" oznacza "czerwony"). 

Za czasów socjalizmu jej popularność zaczęła podupadać, aż w końcu, po upadku ZSRR, została znów odkryta przez Rosjan. W tym przez Władimira Putina, który - w ramach przygotowywania regionu soczijskiego do olimpiady - postanowił dać Krasnej Polanie o wiele większą historię, niż miała. W centrum osady budowane jest nowe centrum, które wygląda jak współczesna rosyjska wersja fragmentu Sankt Petersburga, czyli - po prostu - architektura, która udaje dawną, ale nie udaje też, że jej nie udaje.

Ziemowit Szczerek

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje