Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Pożegnalny list Micheila Saakaszwilego

​Ustępujący prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili, ogłosił, że na razie wycofuje się z polityki i nie zamierza przeszkadzać w pracy rządowi. W niedzielę zastąpi go nowy prezydent, Giorgi Margwelaszwili. Zwyciężył w wyborach jako kandydat Gruzińskiego Marzenia.

"Nie zamierzam przeszkadzać w pracy nowym władzom  (...). Na obecnym etapie powstrzymam się od udziału w codziennym życiu politycznym Gruzji" - napisał w piątek na Facebooku ustępujący prezydent.          

Reklama

Nie oszczędził jednak krytyki nowym władzom z powodu takich decyzji, jak powrót do Tbilisi parlamentu przeniesionego do Kutaisi oraz zaprzestanie rozbudowy systemu obiektów obronnych wokół stolicy.          

"To bardzo smutne decyzje, które szkodzą Gruzji, podobnie jak odmowa używania terminu rosyjska okupacja w odniesieniu do Abchazji i Południowej Osetii oraz rezygnacja z potępiania rosyjskiej agresji przeciwko naszemu krajowi" - napisał Saakaszwili.       

Zapowiedział również, że na znak protestu przeciwko prześladowaniu członków dawnego rządu nie weźmie udziału w uroczystości inwestytury nowego prezydenta.       

Saakaszwili byłby skłonny to uczynić gdyby urzędujący gabinet ogłosił publicznie koniec prześladowań członków jego Zjednoczonego Ruchu Narodowego, który obecnie znajduje się w opozycji.          

Według gruzińskich analityków Saakaszwili może zostać postawiony przed sądem za utrudnianie śledztwa w sprawie śmierci w 2005 r. premiera Zuraba Żwanii i za wydanie wojsku gruzińskiemu rozkazu dokonania inwazji Południowej Osetii w sierpniu 2008 roku.          

Margwelaszwili wystąpi po raz pierwszy na zagranicznej konferencji jako prezydent Gruzji podczas szczytu Unia Europejska - kraje b. ZSRR w sprawie Partnerstwa Wschodniego pod koniec listopada w Wilnie.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Micheil Saakaszwili | Gruzja | konflikt gruzja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne