Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Stało się. Ukraina przyjęła warunki Putina

​ Ukraina zostanie członkiem stowarzyszonym Unii Celnej (UC) Rosji, Białorusi i Kazachstanu - podał w czwartek portal internetowy ukazującego się w Kijowie opiniotwórczego tygodnika "Dzerkało Tyżnia", powołując się na źródła w rządzie Ukrainy.


Reklama

Takie ustalenia miały zapaść po rozmowach prezydenta Wiktora Janukowycza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, do których doszło 4 lutego - poinformował tygodnik.

Podczas tego spotkania Janukowycz oświadczył, że nie może być mowy o szybkim wejściu Ukrainy do Unii Celnej. "W wyniku konsultacji ze stroną rosyjską porozumiano się, że Ukraina zostanie członkiem stowarzyszonym UC" - czytamy.

Rozmówca "DT" wyjaśnił, że taka forma współpracy pozwoli Ukrainie na wgląd w dokumenty UC oraz uczestniczenie w posiedzeniach organów tej organizacji na prawach obserwatora.

Ukraina, która ubiega się obecnie o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, odpowiadając na zachęty Rosji, by weszła do Unii Celnej, proponowała, że może współpracować z UC na zasadzie "3+1", jednak Moskwa się na to nie zgadzała.

W lutym komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele mówiąc o ewentualności udziału Ukrainy w UC oświadczył, że UE nie może podpisywać umowy stowarzyszeniowej z państwem, które dobrowolnie pozbywa się części niepodległości.

"Nie możemy podejmować zobowiązań w ramach umowy stowarzyszeniowej z państwem, które nie ma własnego niezależnego prawa, w którym decyzje dotyczące zagranicznej polityki handlowej podejmuje ktoś inny" - mówił wówczas komisarz.

Fuele zaznaczył, że Bruksela nie będzie występowała przeciwko współpracy Ukrainy z Unią Celną, dopóki nie będzie to kolidowało z ustaleniami zawartymi w umowie stowarzyszeniowej z UE, obejmującej umowę o strefie wolnego handlu.


 Z Kijowa Jarosław Junko

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Wiktor Janukowycz i Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje