Reklama

Reklama

"Sukces Światowych Dni Młodzieży umacnia Kościół". Zagraniczne media o ŚDM

O entuzjastycznym przyjęciu pokornego pielgrzyma przez młodzież, posępnej pogodzie, która nie popsuła nastroju uczestnikom ŚDM, polskiej gościnności i zaostrzonych środkach bezpieczeństwa informują zagraniczne media, relacjonując Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i wizytę papieża Franciszka w Polsce.

Francuska prasa zwraca uwagę na słowa papieża Franciszka o wolności wypowiedziane na Jasnej Górze oraz "entuzjastyczne przyjęcie" przez młodzież na krakowskich Błoniach. Zauważa też zwiększone środki bezpieczeństwa. Francuski dziennik katolicki "La Croix" w swej relacji z drugiego dnia wizyty papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży, zatytułowanej "Franciszek - pokorny pielgrzym w Częstochowie", zwraca uwagę na jego udział we mszy na Jasnej Górze z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

"Polacy kochają wszystkich papieży"

Reklama

Gazeta zauważa, że na Jasnej Górze Franciszek "długo szedł w tłumie witany okrzykami Polaków". I cytuje ojca Michała Legana, który podkreśla, że "Polacy kochają wszystkich papieży".

"La Croix" przywołuje słowa papieża o tym, że Jasna Góra "zawsze była w Polsce miejscem wolnym", "nawet, gdy okupowali ją Szwedzi", "nawet, gdy Polska zniknęła z map, Matka Królowa Polski była tutaj", "nawet podczas komunizmu klasztor pozostał wyspą wolności".

Tygodnik "L'Express" obszernie cytuje słowa papieża do "entuzjastycznego tłumu ok. 600 tys. młodych pielgrzymów" na krakowskich Błoniach. W swej relacji na stronie internetowej magazyn wybija wypowiedź Franciszka o "niektórych młodych ludziach, którzy w wieku 23, 24 czy 25 lat już stają się emerytami".

"Posępna pogoda nie popsuła nastroju młodym, rozgrzewanym koncertem 'katolickiego popu', ani siostrom zakonnym, które poruszały się w rytm folklorystycznych tańców wraz z młodymi wolontariuszami w białych płaszczach przeciwdeszczowych" - pisze "L'Express".

Papież w tramwaju

"Le Figaro" w swej relacji przywołuje apel papieża do młodych, "aby się nie bali" i zamieszcza na czołówce zdjęcie pozdrawiającego tłumy Franciszka siedzącego w tramwaju papieskim "Tram del Papa" w barwach Watykanu, którym przemierzał Kraków w drodze na pierwsze spotkanie z młodzieżą na Błoniach. Gazeta przywołuje wezwanie papieża do młodych, aby "prosili Pana, by zaangażował wszystkich w przygodę miłosierdzia".

"Le Figaro" zwraca uwagę, że po brutalnym zamordowaniu w Normandii katolickiego księdza Światowe Dni Młodzieży odbywają się w Krakowie w warunkach "bardziej niż kiedykolwiek zaostrzonych środków bezpieczeństwa". Dziennik podaje, że na tegoroczne ŚDM "zmobilizowano 20 tys. policjantów, z których 7500 patroluje ulice, a 9000 strażaków nadzoruje newralgiczne tereny przemysłowe, dworce, przystanki autobusowe i lotnisko" w Balicach.

Wezwanie do budowania społeczeństwa otwartego

Włoska prasa zwraca uwagę na wezwanie Franciszka do budowania społeczeństwa otwartego, pozbawionego barier w odniesieniu do innych, a zwłaszcza imigrantów.

Franciszek chce, by młodzież angażowała się w "przygodę budowania mostów i burzenia murów, w przygodę ratowania ubogich, tych, którzy czują się osamotnieni, porzuceni, tych, którzy nie mogą już znaleźć sensu swego życia" - pisze w piątek "Il Giornale".

"Tak przemawiał papież Franciszek do wiernych, którzy zebrali się w Krakowie z okazji Światowych Dni Młodzieży i którym mówił o 'przygodzie' otwarcia się na inność" - kontynuuje dziennik.

"Wzywał też, do słuchania tych, 'którzy nie rozumieją, którzy pochodzą z innych kultur, innych ludów i nawet tych, których się obawiamy, bo sądzimy, że mogą nam zrobić krzywdę" - wybija "Il Giornale".

"La Stampa" zwraca uwagę, że papież przypomniał, iż w historii Polski jest "szept Ewangelii" oraz wierność Kościołowi i chwalił "autentyczną wiarę" Polaków, przekazywaną z ojca na syna, "a zwłaszcza przez matki i babki, którym tak bardzo trzeba podziękować".

Pisząc o tramwaju, którym Franciszek przejechał na Błonia, turyński dziennik przypomina, że "Karol Wojtyła, który mieszkał w tym samym budynku (Pałacu Biskupów) jako arcybiskup lubił przemieszczać się transportem publicznym, jak i Jorge Bergoglio w Buenos Aires".

"Famiglia Cristiana" podkreśla, że papież powtarzał w Krakowie przesłanie, które wygłaszał już wcześniej, wzywając młodych, aby "budowali mosty i burzyli mury (...) otwierając również serca, by przyjąć uchodźców i migrantów".

"Corriere della Sera" otwiera swą relację z Krakowa zdjęciem na pierwszej stronie, przedstawiającym Franciszka podróżującego papieskim tramwajem.

Dalej zwraca uwagę na rozmowę papieża z dziewczyną przybyłą z Bergamo, córką imigrantów, która padła ofiarą rasistowskich napaści i uwag. Dziewczyna była bliska samobójstwa. "Papież powiedział jej: 'Byłaś bardzo dzielna. Ale trudno jest walczyć z tym terroryzmem języka, plotek, wyzwisk (...) i rzeczy, które ranią serce'".

"Corriere della Sera" pisze też w innym tekście, że "sukces Światowych Dni Młodzieży umacnia Kościół".

"Wymyślił je (ŚDM) papież Wojtyła. To święto w Krakowie, gdzie był arcybiskupem, odbywa się jakby na jego cześć" - podkreśla dziennik.

"Il Messaggero" kładzie nacisk na przesłanie Franciszka dotyczące islamu; w obliczu zagrożeń terrorystycznych i ostatnich tragicznych zamachów w Europie papież "jest bardzo uważny na to, by nie demonizować islamu" i szanować go. Franciszek napomina, że nie należy też obecnej sytuacji postrzegać w kategoriach wojen religijnych. "Nie jest to wojna religii, Zrozumieliście?" - cytuje słowa Franciszka do wiernych "Il Messagiero".

Dziennik podkreśla też wagę, jaką papież przywiązuje do otwarcia na imigrantów; trzeba ich przyjmować, "gdy uciekają przed wojnami i przed głodem" - cytuje Franciszka "Il Messaggero".

Hiszpańscy pielgrzymi chwalą polską gościnność

Na spotkanie z papieżem pojechało z Półwyspu Iberyjskiego prawie 40 tysięcy pielgrzymów.

"Tu bardzo dużo osób mówi po hiszpańsku i to nie tylko pochodzących z krajów hiszpańskojęzycznych. Nie mam problemów z porozumieniem się na ulicy" - zapewniała w głównym wydaniu wiadomości przybyła z Saragossy uczestniczka krakowskiego spotkania.

Młodzi Hiszpanie, którzy zatrzymali się u rodzin, wychwalają polską gościnność. Dla wielu odkryciem są polskie zupy. Śledzący przed telewizorami papieskie spotkania natomiast mieli okazję obejrzeć Wawel, główne zabytki Krakowa i Jasną Górę - porównywaną w Hiszpanii do Lourdes i Fatimy.

"Polska, to kraj, który warto odwiedzić" - informował z Krakowa, podczas rozmowy na żywo, korespondent hiszpańskiej telewizji. Reportaże o naszym kraju są emitowane od tygodnia, a odkąd rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży można je oglądać codziennie.

"Historyczna wizyta"

Wizytę papieża Franciszka w Polsce zauważają jedynie niektóre brytyjskie media. "Papież modlił się w ciszy w byłym obozie Auschwitz-Birkenau" - informuje BBC.

BBC zwraca uwagę na fakt, że cisza, jaka towarzyszyła wizycie papieża w Auschwitz, była wyjątkowa, ponieważ poprzednicy Franciszka - Benedykt i Jan Paweł II - wypowiadali się na temat horroru, jaki się tam rozegrał.

O papieżu, który samotnie przekroczył bramę Auschwitz, historycznej wizycie, "modlitwie w cichej kontemplacji" i spotkaniu z byłymi więźniami przeczytamy również na łamach "The Telegraph".

Obszerne relacje ze Światowych Dni Młodzieży można znaleźć na łamach "The Catholic Herald". Jeden z pierwszych materiałów dotyczący ŚDM został zatytułowany: "Papież wzywa Polaków do okazania migrantom współczucia". "Catholic Herald" wspomina również o tym, że papież odwiedził w szpitalu kard. Macharskiego.

Bezpieczeństwo papieża

Na ŚDM udała się również delegacja Patriarchatu Moskiewskiego. Pisząc o tym, "Rossijskaja Gazieta" podkreśla, że to pierwszy taki przypadek w historii papieskich spotkań z młodzieżą.

Na czele delegacji stoi metropolita Smoleńsko - Rosławski Izydor.

"Rossijskaja Gazieta" zwraca uwagę na nadzwyczajne środki podjęte przez polskie władze dla zapewnienia bezpieczeństwa papieżowi Franciszkowi i pielgrzymom z całego świata. Z kolei "Niezawisimaja Gazieta" przypomina wypowiedź papieża, odnoszącą się do trudnej sytuacji międzynarodowej, w której duchowy przywódca Kościoła katolickiego przyznał, że na świecie trwa wojna, ale nie jest to wojna religii, bowiem wszystkie religie chcą pokoju.

Radio Echo Moskwy informowało również, że goszczący w Polsce papież Franciszek odda hołd ofiarom II wojny światowej, modląc się na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau.

Większość rosyjskich agencji odnotowała papieską pielgrzymkę do Polski, koncentrując się na wypowiedziach papieża Franciszka i przypominając, że nad Wisłą spotyka się on z młodzieżą z całego świata.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje