Ostatni dzień ŚDM. Msza Posłania w Brzegach. Relacja na żywo, cz. II

Dziś ostatni dzień Światowych Dni Młodzieży i ostatni dzień pobytu papieża w Polsce. Msza Święta Posłania w Brzegach, spotkanie z wolontariuszami i Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Tauron Arenie oraz pożegnanie na lotnisku w Balicach - to ostatnie punkty oficjalnego programu Franciszka w Polsce. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

15.20

Reklama

Teren Campusu Misericordiae,  gdzie zakończyły się uroczystości z udziałem papieża Franciszka,  jest już prawie pusty. Ruch odbywał się płynnie i szybko, choć w tłoku  - powiedział mł. insp. Mariusz Ciarka, który obserwował operację z helikoptera.

15.13

W prezencie od MON i żołnierzy Franciszek dostał szopkę krakowską oraz replikę wydanego po łacinie jednego z dzieł Mikołaja Kopernika.

Minister obrony rozmawiał z papieżem po hiszpańsku bez pośrednictwa tłumacza - powiedziało źródło w MON. Prawdopodobnie wśród tematów rozmowy była organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które w niedzielę dobiegają końca.

Według źródła w MON rozmowa z Franciszkiem trwała ok. 30 minut i zaczęła się przed godz. 8.

15.12

PAP dowiedziała się w MON, że w spotkaniu uczestniczyli Macierewicz, wiceszef MON Wojciech Fałkowski (obaj z małżonkami) oraz wiceminister Bartosz Kownacki. Było też kilku żołnierzy reprezentujących cztery rodzaje sił zbrojnych: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną i Wojska Specjalne.

15.09

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz poinformował, że Franciszek, zanim wyruszył w niedzielę na Campus Misericordiae w Brzegach, rozmawiał w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich z ministrem obrony Antonim Macierewiczem.

15.07

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powołując się na lokalne władze podał, że w Mszy Posłania wzięło udział 1,5 miliona osób. Wcześniej Komitet Organizacyjny informował o 2,5 miliona.

15.04

Papież wróci do Rzymu specjalnym dreamlinerem:

15.01

Franciszek znów tłituje:

14.49

Po ogłoszeniu przez papieża Panamy, jako miejsca kolejnych ŚDM, zaczynają spływać pierwsze komentarze: "Panama została pobłogosławiona przez papieża Franciszka"

14.45

Przemoczeni pielgrzymi w Krakowie

14.34

Dziennikarz TVP Info, powołując się na nieoficjalne informacje twierdzi, że około 15 Franciszek pojawi się jeszcze w oknie papieskim

14.32

14.26

Niebo nad Krakowem też powoli się przejaśnia

14.25

W Tauron Arenie wiele już przygotowane na spotkanie papieża z wolontariuszami. Oczekiwanie na Franciszka będzie teraz umilać Gospel Rain wspólnie z Golec uOrkiestra.

14.22

W Brzegach już po deszczu

14.20

Spekulacji na temat ewentualnego wyjścia Franciszka do okna papieskiego ciąg dalszy. Tym razem oliwy do ognia dolał ks. Piotr Studnicki, zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej

14.15

Pielgrzymi wracają w strugach deszczu

14.12

ZIKiT informuje, że na Placu Centralnym tramwaje już czekają na pielgrzymów

14.10

14.03

Nad Krakowem rozpadało się na dobre. Po przedpołudniowym upale, który porządnie dał się we znaki pielgrzymom w Brzegach, nad miastem przechodzi burza.

14.02

I znalazł chwilę, by znów tłitnąć :)

14.01

Papież już po obiedzie

13.59

Pielgrzymów wracających do Krakowa złapał deszcz. W tłumie pojawiły się parasole i peleryny

13.54

Jak podaje GDDKiA, "w związku z kończącymi się ŚDM zablokowana została A4 pomiędzy Krakowem a węzłem Targowisko w kierunku Rzeszowa, na wysokości MOP Podłęże. Utrudnienie potrwa do czasu odwołania".

13.51

W Tauron Arenie Jowanka rozdaje na powitanie wolontariuszom grzejące serca

13.44

Sprawdźcie pogodę dla Brzegów TUTAJ i dla Krakowa TUTAJ

13.42

Nad Krakowem grzmi

13.40

ZIKiT wyjaśnia, że było to miejsce przeznaczone do remontu:

13.33

Wolontariusze już schodzą się do Tauron Areny. Po tygodniu nie widać u nich zmęczenia. Każdy powtarza, że jest niesamowicie szczęśliwy.

13.30

Niemiłosierny upał męczył pielgrzymów przez cały czas trwania Mszy Posłania:

13.27

Jak podaje lovekrakow.pl, w tłumie wydostającym się z Brzegów dochodzi do licznych omdleń. Pomiędzy ludźmi przeciskają się karetki pogotowia. Straż pożarna polewa tłumy wodą.

13.22

Samolot pilotować będzie kapitan Jerzy Makula, wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej i jeden z najbardziej znanych pilotów PLL LOT.

13.21

Nie będzie to pierwszy rejs papieski, jaki wykonuje LOT, ale "jest to nasz pierwszy raz z Ojcem Świętym Franciszkiem na pokładzie, kiedy ten rejs będzie wykonywany najnowocześniejszym samolotem świata", czyli boeingiem 787, tzw. "dreamlinerem". Zgodnie z dotychczas istniejącym zwyczajem papież na wizyty zagraniczne udaje się włoskimi liniami Alitalia, a wraca liniami kraju, w którym gościł. Tak było w czasie wizyt w Polsce Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.

13.18

Papież wróci do Rzymu specjalnym dreamlinerem 787. Maszynę pilotować ma Jerzy Makula

13.15

Pielgrzymom opuszczającym Brzegi ZIKiT przypomina:

13.11

Oraz krótkie przemówienie na koniec Mszy Posłania - TUTAJ!

13.09

Przypominamy jeszcze kazanie Franciszka podczas Mszy Posłania - pełną jego treść znajdziecie TUTAJ!

13.07

Pod koniec mszy na telebimach pojawił się komunikat, by osoby uczestniczące w uroczystości na razie nie opuszczały swoich sektorów, z powodu tłoku przy wyjściach. Na wałach, wokół olbrzymiego terenu Campusu Misericordiae w Brzegach k. Krakowa, co kilkadziesiąt metrów są rozstawieni policjanci, którzy strzegli bezpieczeństwa uczestników nabożeństwa.

13.04

Przed słońcem starali się też chronić przedstawiciele duchowieństwa. Niektórzy księża i szafarze, którzy podczas ceremonii podeszli do ołtarza z komunią, mieli na głowach kolorowe czapki, bejsbolówki, kapelusze, chusty, kaszkiety czy sombrera. Jednemu z kapłanów, który źle się poczuł, pomogli harcerze - na noszach odtransportowano go do punktu medycznego.

13.02

Ci, którzy nie znaleźli cienia, korzystali z białych parasoli na słońce, ale też z tych zwykłych przeciwdeszczowych. Na głowach pielgrzymi nosili nie tylko czapki z daszkiem i chusteczki, ale też ręczniki lub papierowe torebki. Kto miał, używał wachlarza, niektórzy wachlowali się swymi identyfikatorami. Widać było też mężczyzn, którzy uznawali, że najlepszym sposobem na spiekotę jest zdjęcie koszulki jak na plaży.

12.59

Wiernym podczas niedzielnej mszy w Brzegach mocno dawał się we znaki upał. Każdy, kto mógł, szukał cienia. Chowali się m.in. pod rozwieszonymi prowizorycznie płachtami. Szczęśliwcom udało się schronić pod platformami, na których pracowali dziennikarze.

12.55

Portalowi Stacja7 udało się porozmawiać z dziennikarzem z Panamy, jeszcze zanim Franciszek ogłosił decyzję dotyczącą miejsca, w którym odbędą się kolejna ŚDM

12.53

Według oficjalnego planu wizyty Franciszka w Polsce, po obiedzie z orszakiem papieskim w krakowskiej kurii papież pożegna się z personelem swojej rezydencji na czas pielgrzymki i wyruszy samochodem do Tauron Areny na spotkanie z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży i dobroczyńcami.

Przed Domem Arcybiskupów Krakowskich zbierają się natomiast wierni w nadziei, że Franciszek po raz ostatni pojawi się w oknie papieskim.

12.47

Papież jest na Franciszkańskiej. Komentatorzy spekulują, czy pojawi się jeszcze w oknie papieskim

12.39

Pielgrzymi powoli opuszczają sektory w Brzegach. Wszystkim nadal doskwiera ogromny upał:

12.37

A Panama już zaprasza pielgrzymów:

12.34

Kolumna papieska dotarła na Franciszkańską 3

12.30

Franciszek jest już w Krakowie.

12.29

Przypominamy, że kolejne ŚDM odbędą się w Panamie w 2019 roku

12.22

W Brzegach pielgrzymi jeszcze świętują lub powoli zaczynają wracać do Krakowa. Papież również jest już w drodze do miasta:

12.19

To jeszcze nie wszystko :)

12.18

Serca użytkowników Twittera zdobywa powoli mała dziewczynka, która wraz z rodzicami niosła dary do ołtarza podczas Mszy Posłania

12.15

Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w roku 2019, w Panamie - ogłosił w niedzielę papież Franciszek na mszy posłania w Brzegach, kończącej tegoroczne ŚDM w Krakowie. Gdy usłyszeli o tym zgromadzeni blisko ołtarza młodzi z Panamy, w ich sektorze wybuchła radość. Wymachiwali wielką flagą swego kraju.

12.07

12.04

Na Campus Misericordiae trwa jeszcze uroczystość po Mszy Posłania, jednak ZIKiT już ostrzega

12.03

Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Panamy:

12.01

Więcej o Panamie, w której odbędą się kolejne ŚDM w 2019 roku, przeczytasz TUTAJ!

11.59

Na niedzielnej mszy posłania w Brzegach obecny jest prezydent Republiki Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez, który od piątku przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.

11.57

"Boża Opatrzność zawsze nas uprzedza. Pomyślcie, że już zdecydowała, jaki będzie kolejny etap tej wielkiej pielgrzymki rozpoczętej w 1985 roku przez świętego Jana Pawła II. I dlatego z radością ogłaszam, że następny Światowy Dzień Młodzieży - po dwóch na poziomie diecezjalnym - będzie w roku 2019, w Panamie" - powiedział papież Franciszek na zakończenie mszy św. w Brzegach wieńczącej tegoroczne ŚDM.

11.53

Panama, niespełna 4-milionowe państwo w Ameryce Środkowej, będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. Ok. 90 proc. Panamczyków to katolicy.

11.48

Następne ŚDM odbędą w 2019 roku Panamie - ogłosił papież Franciszek

11.47

Papież podziękował też metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi oraz kierującemu Papieską Radą ds. Świeckich kard. Stanisławowi Ryłce za skierowane do niego słowa oraz za pracę przy Światowych Dniach Młodzieży, a także wszystkim, którzy przygotowali to wydarzenie lub przyczynili się do jego pomyślnego przebiegu.

"Wielkie "dziękuję" kieruję do was, drodzy młodzi. Napełniliście Kraków entuzjazmem waszej wiary, który udziela się innym. Święty Jan Paweł II radował się z nieba, i pomoże wam zanieść wszędzie radość Ewangelii" - powiedział Franciszek.

11.47

"Każdy z was może być świadkiem Chrystusa"

11.46

"Przeżyliśmy piękno powszechnego braterstwa w Chrystusie. Słyszeliśmy jego głos, głos dobrego pasterza, który mówił do serca każdego z nas"

11.44

Na koniec uroczystości papież Franciszek dziękuje Bogu, że "pozwolił nam przeżyć tak wspaniały czas".

11.42

Na Campus Misericordiae rozbrzmiewa "Abba Ojcze"

11.41

Młodzi odbierają od papieża płonące świece

11.40

Na koniec Franciszek błogosławi ogień miłosierdzia, który przekazany zostanie młodym z sześciu kontynentów

11.38

"Chcemy wyrazić ci synowskie oddanie i podziękować, że przewodniczyłeś tym Światowym Dniom Młodzieży. Dziękujemy za słowa, które zechciałeś skierować do młodych. Które dały nam nadzieję i odwagę. Dziękujemy, że byłeś siewcą nadziei w świecie, który tak bardzo doświadcza smutku"

11.35

"Dziękuję Ojcze Święty, że wybrałeś właśnie Kraków na obchody tego wspaniałego dnia. To miasto, które gości sanktuarium Jezusa Miłosiernego (...) Przeżyliśmy dni wspaniałe, niezapomniane. Dla obecnych tu młodych pozwoliły odkryć pulsujące serce ewangelii i miłosierdzia. Jezus miłosierny naprawdę przeszedł między nami, a jego spojrzenie pełne czułej miłości, poruszyło nasze serca."

11.32

Głos zabrał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich Stanisław Ryłko

11.31

Zakończyło się rozdawanie komunii

11.22

Jak podaje krakowski ZIKiT, pierwsi pielgrzymi zaczęli już opuszczać Campus Misericordiae

11.19

11.18

W Brzegach trwa rozdawanie komunii świętej. Może to potrwać bardzo długo z uwagi na dużą liczbę pielgrzymów biorących udział w Mszy Posłania. Komitet Organizacyjny ŚDM twierdzi, że może ich być nawet 2,5 miliona

11.14

Upał panujący w Brzegach daje się pielgrzymom we znaki

11.10

11.07

Przypominamy jeden z fragmentów kazania papieża Franciszka

11.05

Na oficjalnym profilu Watykanu w serwisie YouTube możecie śledzić, co dzieje się na Brzegach:

11.03

Najnowsze zdjęcia z Brzegów znajdziecie w naszej galerii:

11.02

2,5 mln pielgrzymów zgromadziło się na mszy św. w Campusie Misericordiae - podał Komitet Organizacyjny. Nie ma oficjalnych danych policyjnych, według nieoficjalnych, zbliżonych do służb porządkowych w Brzegach, jest ich ok. 1,5 mln.

W finałowej mszy św. w Rio de Janeiro w 2013 r. uczestniczyło 3,7 mln wiernych, a w Madrycie 2011 r. 2 mln

11.00

Trwa uroczysta Msza Posłania w Brzegach. Zakończyła się już Liturgia Słowa. Wierni wysłuchali homilii papieża Franciszka.

Zobacz pierwszą część relacji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje