ŚDM: Medycy z Brzegów mieli bardzo dużo pracy

Lekarze i ratownicy medyczni, którzy pracowali na terenie Campusu Misericordiae (Pola Miłosierdzia) w Brzegach koło Krakowa zgodnie przyznają, że w nocy z soboty na niedzielę mieli bardzo dużo pracy. Najczęściej musieli pomagać ofiarom udarów i urazów.

W Campusie Misericordiae w Brzegach w sobotę wieczorem z udziałem papieża Franciszka odbyło się Czuwanie Modlitewne w ramach Światowych Dni Młodzieży. Do tej niewielkiej miejscowości przez całą sobotę wędrowały tysiące młodych pielgrzymów.

Reklama

W punkcie udzielania pomocy medycznej położonym w sektorach A, czyli blisko ołtarza i tam, gdzie było dużo pielgrzymów, do godz. 22 udzielono pomocy ok. 130 osobom. Kilka z nich trzeba było odwieźć do szpitala.

Jak powiedział PAP Piotr Brodzicki, lekarz ze Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna, poszkodowani napływali falami. Najpierw trzeba było pomagać ofiarom udarów cieplnych, potem - urazów, głównie stawu skokowego, kolana. Na końcu zaczęły napływać osoby skarżące się na dolegliwości związane z infekcją górnych dróg oddechowych.

"Pomaga nam ortopeda dr Tamas Horvath z Węgier, dzięki któremu mamy USG w namiocie na miejscu" - podkreślił Brodzicki.

W sąsiednim punkcie medycznym, również prowadzonym przez Stowarzyszenie Malta, co 2-3 minuty przyjeżdżały kolejne quady ciągnące za sobą wózki z noszami z pacjentami. Medycy uwijali się jak w ukropie, w kolejce czekali kolejni pielgrzymi. Jak powiedział PAP jeden z ratowników, najczęstsze przypadki to omdlenia i skręcenia.

Również Wojciech Depa, kierownik punktu medycznego w oddalonym nieco od ołtarza sektorze F1, powiedział PAP, że jego ludzie, głównie ze szpitala w Limanowej, mieli bardzo dużo pracy. W tym miejscu do północy udzielono pomocy ok. 60 osobom, a najczęstszymi przypadkami były zwichnięcia i omdlenia. Jedną osobę odwieziono do szpitala.

Na terenie całego Campusu Misericordiae działa w nocy z soboty na niedzielę 16 punktów udzielania pomocy medycznej.

Z Brzegów Rafał Lesiecki

Dowiedz się więcej na temat: Brzegi | Światowe Dni Młodzieży

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje