Reklama

Reklama

Tarcza antyrakietowa w Polsce?

Patrioty będą zlokalizowane blisko Warszawy

Bateria Patriotów prawdopodobnie zostanie umieszczona w jednym z garnizonów na północny wschód od Warszawy - informuje "Dziennik".

- Jest wiele miejsc o znaczeniu strategicznym w Polsce, które wymagają obrony. Jednak najpoważniej rozważaną lokalizacją dla Patriotów są okolice Warszawy jako najważniejszego ośrodka decyzyjnego w kraju - mówi na łamach gazety wiceszef MON Stanisław Komorowski.

Reklama

Taka lokalizacja ma poważne znaczenie strategiczne. - To jest optymalna lokalizacja dla Patriotów - mówi o Warszawie gen. Stanisław Koziej, do niedawna doradca ministra obrony narodowej. - Co prawda pełna ochrona stolicy wymagałaby umieszczenia aż trzech baterii, ale jeśli jedna zostanie zlokalizowana na linii najbardziej prawdopodobnego ataku ze strony północnej i wschodniej, może skutecznie ochronić stolicę - uważa.

Gazeta przypomina, że Amerykanie początkowo chcieli, aby bateria chroniła bazę tarczy antyrakietowej w Redzikowie, ale polski rząd wykluczył taką możliwość.

Umieszczenie w Polsce baterii Patriotów było najważniejszym warunkiem zgody Donalda Tuska na budowę w Redzikowie koło Słupska bazy tarczy antyrakietowej. Dzięki temu, jak wielokrotnie podkreślał premier, gwarancje bezpieczeństwa NATO będą miały charakter nie tylko polityczny, ale także realny.

W środę sekretarz stanu USA Condoleezza Rice i Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, podpiszą porozumienie w tej sprawie.

Dowiedz się więcej na temat: bateria | Patrioty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy