Tarcza antyrakietowa w Polsce?

Według Ławrowa, tarcza nie tak szybko

Polska i Czechy na razie nie są gotowe, by zgodzić się na propozycje USA wobec Rosji w sprawie obrony przeciwrakietowej, jednak dialog w tym zakresie będzie nadal trwał - napisała rosyjska agencja Itar-Tass, przytaczając wypowiedź dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa.

Rosyjski minister wypowiedział się na temat we wtorek wieczorem w Moskwie, po powrocie z Kuwejtu, gdzie odbywała się międzynarodowa konferencja w sprawie Iraku. Wg relacji Itar-Tass, Ławrow wezwał także USA, by "obiektywnie przedstawiały porozumienie między Moskwą a Waszyngtonem, osiągnięte w dziedzinie obrony przeciwrakietowej".

Reklama

Ławrow poinformował, że omawiał problemy PRO (rosyjski skrót obrony przeciwrakietowej) podczas spotkania z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice, które odbyło się przy okazji międzynarodowej konferencji w sprawie Iraku.

- Podkreśliłem konieczność obiektywnego przedstawienia porozumienia, jakie osiągnięto w Soczi, ponieważ niektórzy przedstawiciele władz amerykańskich, briefingując (informując pokrótce) swoich partnerów, wyrażają myśl, że teraz wszelkie problemy z Rosją zostały usunięte - powiedział rosyjski minister.

- Bardzo wyraźnie wyjaśniłem Condoleezzie Rice, że to nie tak. W Soczi porozumieliśmy się, że będziemy omawiać te środki transparentności (jawności), które zaproponowali Amerykanie. Te środki wymagają wyrażenia zgody i tylko w tym wypadku - a my możemy mieć własne uzupełnienia - gdy porozumiemy się co do tych środków, nasze wątpliwości mogą być zmiękczone - powiedział.

- W istotnych sprawach kontynuujemy kontakty ze stroną polską, ze stroną czeską. Na razie to co słyszymy nie pozwala mówić o gotowości tych państw do wyrażenia zgody na te środki, które zaproponowali nam Amerykanie - powiedział Ławrow rosyjskiej agencji.

Szef rosyjskiego MSZ wyjaśnił, że dotyczy do przede wszystkim stałej obecności rosyjskich oficerów w obiektach związanych z PRO. - Oficerowie mogą być akredytowani w rosyjskich ambasadach. Ale główna dla nas sprawa to możliwość stałego posiadania w tych obiektach własnych przedstawicieli, żeby w jakiś sposób, choćby w taki, zmiękczyć nasze w pełni uzasadnione zatroskanie - powiedział.

- Dialog będzie kontynuowany - podkreślił Ławrow na zakończeni wypowiedzi dla Itar-Tass.

Dowiedz się więcej na temat: USA | dialog | środki | minister | ławrow | tarcza | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje