Afera podsłuchowa

SLD chce ujawnienia wydatków z kart służbowych ministrów

SLD zwróci się do premiera Donalda Tuska o ujawnienie wydatków z kart służbowych ministrów jego rządu. Jeśli okaże się, że płacili z państwowych pieniędzy za prywatne spotkania, Sojusz chce, aby pieniądze zwrócili.


Chodzi o wydatki konstytucyjnych ministrów koalicji PO-PSL z ostatnich siedmiu lat. Sprawa ma związek z ujawnionymi nagraniami m.in. ze spotkania szefa MSZ Radosława Sikorskiego z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim w restauracji Amber Room.

Reklama

- Ta afera pokazała, że podczas spotkań prywatnych, jak mówią ministrowie i bohaterowie tych taśm, płacili kartami służbowymi za obiady, lunche, wina - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

- Wina po 700 zł, obiady po 1400 zł. My często mówimy o wynagrodzeniach ludzi, o emeryturach, rentach. Premier mówi, że nie ma pieniędzy w budżecie, że trzeba wszystko ciąć. A ministrowie chodzą i z publicznych pieniędzy wydają tak ogromne pieniądze - podkreślił polityk Sojuszu.

- Jeśli ktoś chce kupić wino za 700 zł - jak pan minister Sikorski z panem Rostowskim - to mogą kupić, nawet za 2 tysiące. Chodzi o to, że wydają publiczne pieniądze. Jeśliby kupili za własne, to nie ma problemu - podkreślił Joński. Zapowiedział, że SLD będzie żądał zwrotu do budżetu państwa pieniędzy wydanych na prywatne spotkania. - To są publiczne pieniądze i nie można nimi szastać - podkreślił.

Piotr Chmielowski (SLD) zauważył, że nie można jednocześnie tłumaczyć się, iż podsłuchane rozmowy miały charakter prywatny, były tylko "rozmowami kolegów", a jednocześnie rozliczać ich jako służbowe i płacić za nie z państwowych pieniędzy.

Z kolei Wojciech Szewko, który stoi na czele zespołu SLD analizującego treść rozmów publikowanych przez tygodnik "Wprost" zaznaczył, że ważne jest też, jak były opisywane rachunki za prywatne spotkania ministrów. Jak podkreślił, jeżeli były rozliczane jako spotkania służbowe, to mamy do czynienia "z czynem zabronionym ściganym z kodeksu skarbowego, jakim jest poświadczenie nieprawdy".

- Gdyby przedsiębiorca, gdyby ktoś z państwa poświadczył nieprawdę na fakturze, nie wymigałby się od odpowiedzialność - dodał ekspert. - Czy jakąkolwiek odpowiedzialność poniosą ministrowie rządu Donalda Tuska? - pytał.

Według niego, jeżeli były to kolacje prywatne opłacone służbową kartą, ministrowie powinni zwrócić się potem o potrącenie kosztów ze swoich pensji. - Chcielibyśmy zobaczyć potrącenia z ich pensji (...) Domagamy się opisu tych spotkań i wydatków - podkreślił.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje