Afera podsłuchowa

"Tusk popełnił przestępstwo, złożyliśmy zawiadomienie"

- Składamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera Donalda Tuska - poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie Jarosław Kaczyński. - Z taśm wynika, że wiedział o aferze Amber Gold - dodał prezes PiS.

Doniesienie ma związek z rozmową pomiędzy Markiem Belką, Sławomirem Cytryckim i Bartłomiejem Sienkiewiczem, która została uwieczniona na tzw. taśmach "Wprost".

Reklama

Marek Belka mówił w niej: "Kilka miesięcy przed faktem zadzwoniłem do Donalda i powiedziałem mu, że sprawa Amber Gold jest dość poważna, że jest to piramida finansowa. Poważniejsza dlatego, że oni są właścicielami tego szybko rozwijającego się OLT Express, że będzie jakaś awantura z tym OLT Expressem, ale przeszło na tematy związane... ja nie wiem... czy on myślał sobie że ja wiem?"

Kaczyński przekonywał w czwartek, że szef rządu "po pierwsze nie wykonał swojego obowiązku prawnego jako funkcjonariusz publiczny" - czyli zawiadomienia organów ścigania o aferze". "Bo piramida (finansowa) to jest przestępstwo" - ocenił Kaczyński. Po drugie premier nie powiadomił obywateli" - dodał.

"Z całą pewnością sprawa jest poważna" - ocenił prezes PiS. Jak tłumaczył, w jego przekonaniu naruszono "różne przepisy Kodeksu karnego, przy czym fakt zatrudniania syna pana Donalda Tuska w firmie, która była związana z Amber Gold (OLT Expres - PAP), nasuwa wniosek, że może wchodzić w grę artykuł 231 paragraf drugi, czyli działanie dla uzyskania korzyści osobistej".

Kaczyński zastrzegł, że ocenę w tej sprawie zostawia wymiarowi sprawiedliwości. "Wiemy jaki on jest, ale też uważamy, że jest naszym obowiązkiem politycznym, moralnym i obywatelskim, by to zawiadomienie złożyć" - powiedział prezes PiS.

Kaczyński poinformował także, że PiS ma zamiar złożyć wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Marka Belki. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje