Reklama

Reklama

Orban o "obronie Węgrów w Brukseli"

Tylko rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej będzie w stanie reprezentować kraj tak, by obronić Węgrów w Brukseli – oświadczył premier Węgier Viktor Orban w poniedziałek w serbskiej Suboticy.

Przemawiając w ratuszu miejskim, Orban uznał za symboliczne z punktu widzenia jedności Węgrów, że swój pierwszy wiec przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zorganizował właśnie w Suboticy. Jego słowa przytoczyła węgierska agencja MTI.

Reklama

Według niego wkrótce w całej Kotlinie Panońskiej zrodzi się poczucie, że choć Węgrzy żyją w 7-8 krajach, to tworzą wspólnotę. Jak ocenił, wspólnota ta jest nie tylko historycznym faktem, ale też zadaniem i wyzwaniem na przyszłość.

Premier podkreślił, że rząd wspiera Węgrów mieszkających w krajach ościennych dużymi środkami. Zapowiedział, że w tym roku na rozwój gospodarczy Wojwodiny, gdzie mieszkają Węgrzy, przeznaczone zostanie 7-7,5 mld ft (prawie 22 mln euro).

Orban podkreślił też, że Węgry popierają przystąpienie Serbii do Unii Europejskiej, które - jak ocenił - oznaczałoby dla UE nowe możliwości.

Wcześniej na konferencji prasowej po wspólnym posiedzeniu rządów Węgier i Serbii powiedział: "Jeśli UE nie podejmie się tej nowej, wielkiej misji, jej wydajność zacznie spadać (...). Jak najszybsze uzyskanie przez Serbię członkostwa w UE leży w interesie wszystkich państw Unii".

Premier Serbii Ana Brnabić podziękowała Orbanowi za wsparcie integracyjnych dążeń jej kraju, za współpracę gospodarczą oraz wspieranie serbskiej mniejszości na Węgrzech.

Brnabić pozytywnie oceniła fakt, że osoby o podwójnym serbsko-węgierskim obywatelstwie mogą głosować w wyborach europejskich. Jej zdaniem ci obywatele Serbii, którzy jako obywatele Węgier wezmą udział w wyborach do PE, mogą przyczynić się do europejskiej integracji Serbii. Jak podkreśliła, w PE już zasiada jeden polityk z Wojwodiny, który dostał się tam z listy węgierskiej koalicji rządzącej.

Na terenie Wojwodiny mieszka około 250 tys. Węgrów. Po rozpadzie Austro-Węgier, w 1918 r. proklamowano powstanie Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Do kraju tego przyłączona została m.in. Wojwodina, która należała wcześniej do węgierskiej części monarchii austro-węgierskiej. Ten stan rzeczy usankcjonował traktat z Trianon 4 czerwca 1920 roku.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje