Reklama

Reklama

PKW zarejestrowała trzy kolejne komitety w wyborach do PE

Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski, Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni oraz Wiosna Roberta Biedronia - to kolejne komitety wyborcze zarejestrowane przez PKW w majowych eurowyborach. Łącznie Komisja zarejestrowała osiem komitetów.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym w wyborach do Parlamentu Europejskiego komitety wyborcze mogą być tworzone przez partie polityczne i koalicje partii politycznych oraz przez wyborców.

Reklama

Dotychczas Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała pięć komitetów. Są to Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15, Komitet Wyborczy Ruch 11 Listopada, Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej oraz Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość.

W poniedziałek PKW zarejestrowała kolejne trzy komitety. Są to Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni oraz Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia.

Dwie ważne daty

Termin zawiadamiania PKW o utworzeniu komitetu wyborczego zgodnie z kalendarzem wyborczym upływa 6 kwietnia, a ponieważ jest to sobota, zatem w praktyce do 8 kwietnia jest czas na złożenie takiego zawiadomienie.

Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie trzech dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu pięciu dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.

Dopiero, gdy PKW przyjmie zawiadomienie, komitet wyborczy może wykonywać czynności wyborcze, w tym dotyczące zgłaszania list kandydatów na europosłów, czy pozyskiwać i wydatkować środki finansowe.

Termin rejestracji list kandydatów startujących w wyborach do PE mija 16 kwietnia.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje