Reklama

Reklama

Polsko-brytyjskie konsultacje w Londynie. May: Podzielamy to samo zobowiązanie

Podzielamy to samo zobowiązanie i troskę o przyszłość Europy. Niepokoją nas działania Rosji podkopujące bezpieczeństwo europejskie - powiedziała w czwartek premier Theresa May po zakończeniu polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych.

Brytyjska premier podkreśliła, że polsko-brytyjskie konsultacje odbywają się od 2016 r. już po raz trzeci "z powodzeniem dla zwiększenia bezpieczeństwa i dobrobytu" Polski i Wielkiej Brytanii.

Reklama

"Jest to bardzo ważny mechanizm dla obu naszych krajów i będzie kontynuowany w przyszłości" - powiedziała szefowa brytyjskiego rządu.

Morawiecki: Kluczowe jest utrzymanie spójności

Kluczowa pozostaje współpraca transatlantycka - podkreśliliśmy parę razy, jak ważne jest cementowanie tych relacji transatlantyckich i utrzymanie spójności, siły NATO - mówił premier Mateusz Morawiecki w Londynie na wspólnej konferencji z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.

Premier podkreślił, że między Polski i Wielka Brytania mają intensywne relacje gospodarcze i zarówno pojawia się coraz więcej inwestycji brytyjskich w Polsce jak polskich w Wielkiej Brytanii. Jak ocenił, buduje to fundament pod "jeszcze silniejsze relacje gospodarcze i pomiędzy naszymi społeczeństwami".

Wyraził nadzieję na jeszcze bliższą współpracę w zakresie nowych technologii, w tym wymianę między uczelniami. "Powołujemy, i to również przyczyni się do tej współpracy - Poland Tech Partnership, o którym też dzisiaj rozmawialiśmy" - mówił szef rządu.

Morawiecki poinformował, że rozmowa dotyczyła również współpracy na polu zagranicznym, w tym bezpieczeństwa i polityki obronnej. "Tutaj kluczowa pozostaje współpraca transatlantycka - podkreśliliśmy sobie parę razy (...) jak ważne jest cementowanie tych relacji transatlantyckich i utrzymanie spójności, siły NATO, zarówno na wschodniej flance związanej tam oczywiście z zagrożeniami ze strony naszego wschodniego partnera, sąsiada. Chciałbym, żeby był jak najbliższym partnerem, ale nie zawsze to się tak układa i tutaj nasze relacje w ramach NATO są oczywiście kluczowe" - powiedział polskiego szef rządu.

Premier o umowie ws. brexitu

Szef rządu na konferencji prasowej po zakończeniu polsko-brytyjskich konsultacji oświadczył, że jednym z tematów czwartkowych rozmów była przyszłość po brexicie. Podkreślił w tym kontekście, że docenia pracę wykonaną "w bardzo trudnym otoczeniu" przez premier Theresę May, która doprowadziła do wypracowania umowy.

Jak mówił, Polska starała się w ramach mandatu europejskiego wspierać "pragmatyczne, kreatywne rozwiązania".

W ocenie Morawieckiego umowa, która została wypracowana, "jest najlepszym z możliwych rozwiązań, ponieważ ona przede wszystkim jest swojego rodzaju oknem do przyszłości". "W oparciu o tę umowę będziemy mogli wypracować szczegółowe zasady jak najbliższej współpracy handlowej w nowych okolicznościach i współpracy w zakresie polityki zagranicznej, spraw bezpieczeństwa" - przekonywał.

"Wejście w życie tej umowy będzie dobre dla obu stron; pozwoli w tych nowych okolicznościach, już po 29 marca 2019 r., budować solidne i jak najbliższe relacje pomiędzy naszymi państwami, ale również Wielkiej Brytanii z UE" - dodał polski premier.

Zapraszamy wszystkich Polaków z powrotem do kraju

Morawiecki wyraził zadowolenie, że brytyjska premier zapewniła, iż Polacy na Wyspach Brytyjskich "mogą czuć się spokojnie, bezpiecznie z punktu widzenia swoich przywilejów społecznych, socjalnych, pod każdym innym względem". "Nam na tym bardzo zależało, ponieważ jest to rzeczywiście nasz obowiązek, dbałość o naszych obywateli, o ludzi którzy wyjechali z Polski" - powiedział szef polskiego rządu.

"Cieszę się, że znaleźli oni tutaj swój drugi dom. Aczkolwiek powiedziałem pani premier, że mamy najniższe w naszej historii bezrobocie. Zapraszamy wszystkich Polaków z powrotem do kraju, ale oczywiście szanujemy wszystkie indywidualne decyzje ludzi dotyczące ich drogi życiowej" - powiedział Morawiecki.

Premier podkreślił, że wielokrotnie w ciągu ostatniego roku poruszał w rozmowach z szefową brytyjskiego rządu temat praw Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii. Morawiecki zaznaczył, że temat ten "jest ujęty, uregulowany" w umowie o zasadach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, która została podpisana na szczycie unijnym pod koniec listopada.

"Też jestem wdzięczny pani premier, że w przypadku gdyby cokolwiek poszło nie tak, bo obie strony muszą szykować zawsze ten scenariusz B, jak to sobie mówimy, to w takich okolicznościach również dla Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich, prawa, przywileje społeczne i wszelkie inne prawa są zagwarantowane na dotychczasowych zasadach" - mówił szef polskiego rządu.

"Można mieć pewność, co do jasności relacji w ramach porządku związanego z prawem ubezpieczeń społecznych i wszelkimi innymi regulacjami brytyjskimi w obu scenariuszach, mamy wszakże nadzieję, że będzie (obowiązywało) to porozumienie, ta umowa, która została wynegocjowana i przyjęta" - dodał.

May: Chcemy chronić prawa polskich obywateli

"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii. Nasze stosunki są nadal bardzo ważne, chcemy współpracować z Polską" - zadeklarowała May na konferencji prasowej.

"Chcemy podkreślać znaczenie polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, która osiedliła się w Wielkiej Brytanii w liczbie jednego miliona. Również bardzo wielka liczba Brytyjczyków odwiedza corocznie Polskę" - zauważyła szefowa brytyjskiego rządu.

Jak podkreśliła, Wielka Brytania i Polska są "kluczowymi sojusznikami strategicznymi". Zapowiedziała kontynuację współpracy militarnej m.in. na akwenie bałtyckim. "Chcemy współpracować w zakresie systemów obrony przeciwlotniczej. Nasze agencje wywiadowcze będą również współdzieliły się informacjami w celu przeciwdziałania terroryzmowi" - podkreśliła May. Wyraziła przy tym niepokój związany z działaniami Rosji "podkopującymi bezpieczeństwo europejskie".

"Te działania, które podjęła Rosja są nie do przyjęcia. Chcemy bronić naszej demokracji poprzez doroczne konsultacje, również w kwestii działań Rosji, zacieśniając współpracę między naszymi agencjami obronnymi" - podkreśliła brytyjska premier.

Odniosła się również do wspólnych kwestii gospodarczych. Jak mówiła, Wielka Brytania zamierza zacieśnić współpracę gospodarczą. "Chcemy również stworzyć specjalny hub technologiczny dla firm brytyjskich w Polsce i odwrotnie, który będzie miał za zadanie zwiększać swoje inwestycje w Polsce" - mówiła May. Przypomniała m.in. o przyszłorocznym polsko-brytyjskim forum, na którym ten i inne tematy mają być omawiane.

"Brytyjczycy w Polsce będą mieli zachowane prawa"

"Jeśli chodzi o porozumienie, mam nadzieję, że zostanie ona zatwierdzona przez parlament. Negocjujemy również dalej z Unią Europejską" - powiedziała May. Dodała, że "jeśli chodzi o tych, co zgłaszają obawy co do braku takiego porozumienia, to najlepszym sposobem rozwiania tych obaw jest zawarcie takiego porozumienia".

Jak jednocześnie podkreśliła "obywatele UE w Wielkiej Brytanii będą mieli chronione swoje prawa, nawet w przypadku braku porozumienia". "Premier Morawiecki również powiedział, że Brytyjczycy w Polsce będą mieli zachowane swoje prawa i władze polskie będą tych praw przestrzegać" - zaznaczyła May.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje