Reklama

Reklama

KE: Rozważamy uzależnienie funduszy od poszanowania wartości UE

Komisja Europejska zaczęła przygotowywać regulacje prawne dotyczące uzależnienia środków z UE od stanu praworządności - poinformował w środę w Brukseli unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger. KE potwierdziła w przyjętym w środę dokumencie, że rozważa możliwość większego uzależnienia finansowania z UE od poszanowania podstawowych wartości Unii. Na razie nie ma jednak decyzji w tej sprawie.

KE przedstawiła różne warianty nowego, długoterminowego budżetu UE, który ma umożliwić realizację priorytetów po 2020 roku. W dokumencie KE jest też analiza skutków finansowych poszczególnych wariantów.  

Reklama

"Jest to również chwila na to, by rozważyć związek między finansowaniem ze środków UE i tym, jak wzmocnić poszanowanie podstawowych wartości UE. Każdy taki mechanizm musiałby być przejrzysty, proporcjonalny i prawnie niepodważalny" - czytamy w dokumencie KE.  

"Jeśli chodzi o warunkowość i praworządność, to już zaczęliśmy pisać tekst prawny" - powiedział na konferencji prasowej Oettinger. Jak dodał, KE pracuje w ścisłym kontakcie z państwami UE, liderami unijnymi i Parlamentem Europejskim.

Tłumaczył, że tekst legislacyjny będzie podstawą prawną, na której może być oparte ewentualne uzależnienie dostępu do funduszy od stanu praworządności.

Pytany o sprawę szef KE Jean-Claude Juncker uchylił się od odpowiedzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje