Kraje UE intensywnie rozmawiają o budżecie

​W tym tygodniu w unijnych stolicach będą się odbywać konsultacje dotyczące przyszłego budżetu Wspólnoty po 2020 roku. Ten etap rozmów zakończy nieformalny szczyt z udziałem europejskich liderów w piątek w Brukseli. Oficjalnie negocjacje budżetowe rozpoczną się w maju, kiedy będzie już znany projekt budżetu przygotowany przez Komisję Europejską.

Przyszły, unijny budżet będzie konstruowany z myślą o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. 

Reklama

"Będą luki do wypełnienia. Wraz z brexitem powstanie dziura w wysokości od 12 do 14 miliardów euro rocznie" - mówił niedawno komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger. Dodał, że do tego dochodzą nowe cele w przyszłym budżecie, czyli migracja i obronność. 

Część krajów już przygotowała wstępnie swoje stanowiska do dyskusji. Grupa Wyszehradzka zaapelowała o zwiększenie wkładu do unijnej kasy i utrzymania wydatków na obecnym poziomie, a w przypadku dopłat dla rolników, o wyrównanie ich poziomu w całej Wspólnocie. Podobne oświadczenie opublikowały także Słowenia, Rumunia i Chorwacja oraz kraje bałtyckie. 

Ale zwiększaniu wpłat do unijnego budżetu jest przeciwna część płatników netto, czyli państw, które więcej wpłacają więcej do wspólnej kasy aniżeli z niej otrzymują. Takie stanowisko wyraziła już Holandia, która zażądała też uzależnienia wypłaty unijnych funduszy od praworządności. Nad regulacjami w tej sprawie pracuje Komisja Europejska. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: UE

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje