Młodzi Europejczycy: Marihuana powinna być zabroniona

Większość młodych Europejczyków uważa, że marihuana powinna być zakazana. Tak wynika z sondażu Eurobarometru "Młodzi ludzie i narkotyki". Zbadano w nim m.in. zainteresowanie młodych ludzi narkotykami i innymi substancjami psychoaktywnymi oraz postrzeganie ryzyka z tym związanego.

Ponad dwie trzecie obywateli Unii w wieku od 15 do 24 lat twierdzi, że nigdy nie paliło marihuany. 53 procent uważa, że powinna być ona zabroniona.

W Polsce przeważa odmienna opinia: 52 procent Polaków jest zdania, że marihuanę należy zalegalizować.

Znakomita większość osób - zarówno w naszym kraju jak i w całej Wspólnocie - opowiada się za zakazem zaś kokainy, heroiny czy ekstazy. Nie ma też raczej wątpliwości, co do negatywnego ich wpływu na zdrowie.

Najskuteczniejsze sposoby walki z problemem narkotykowym to - według młodych ludzi - zaostrzenie kar dla dealerów oraz prowadzenie kampanii informacyjnych.

Unijne badanie wskazało także na wzrastające zainteresowanie dopalaczami. Jeszcze 3 lata temu do zażywania dopalaczy przyznawało się 5 proc. Europejczyków, dziś grupa ta wzrosła do 8 proc. W Polsce wynosi jeden procent więcej.

Rok temu Komisja Europejska przedstawiła plany dotyczące szybszego wycofywania z rynku tego typu substancji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje