Reklama

Reklama

Polska i Francja przeciw formule ministrefy Schengen

Prezydent Andrzej Duda i premier Francji Manuel Valls zadeklarowali w sobotę podczas 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że są przeciwni tworzeniu jakiejkolwiek koncepcji ministrefy Schengen - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szczerski powiedział, że rozmowa Dudy z Vallsem dotyczyła przyszłości polityki europejskiej, kwestii migracji. "Padła tutaj bardzo ważna wspólna deklaracja, że oba państwa będą sprzeciwiały się budowaniu jakiejkolwiek formuły mini-Schengen w Europie" - dodał.

Minister relacjonował, że politycy zgodzili się, iż strefa Schengen jest wartością niepodzielną i powinna obejmować tych, którzy są w stanie skutecznie bronić zewnętrznych granic UE. "Nikt nie może być z niej wykluczony z powodów politycznych czy projektów, które chciałyby ją dzielić. Albo uratujemy strefę Schengen wspólnie, albo (...) ona niestety będzie powracającym marzeniem" - dodał.

Przetarg na Caracale

Reklama

Pytany, czy tematem rozmów Dudy z Vallsem był także przetarg na śmigłowce Caracal, Szczerski odparł, że była nim "cała gama spraw dwustronnych", których istotnym elementem jest "ewentualny udział przemysłu francuskiego w modernizacji polskiej armii".

Zaznaczył, że jest oczywiste, iż strona francuska jako ubiegająca się o kontrakt przy modernizacji polskiej armii promuje swoje rozwiązania jako optymalne. "Prezydent powiedział bardzo wyraźnie, że przetarg będzie rozstrzygnięty zgodnie z regułami na rzecz najlepszej opcji dla polskiej armii, także w sensie rozwoju polskiego przemysłu obronnego. Te rzeczy są ze sobą ściśle powiązane" - zaznaczył.

Szczerski podkreślił, że rozmowa nie miała charakteru negocjacji przetargowych. "To dyskusja raczej o warunkach, w których udział strony francuskiej, jak i każdej innej strony w modernizacji polskiej armii powinien się odbywać" - dodał.

Projekt "ABC"

Z premierem Libanu Tammamem Salamem prezydent Duda rozmawiał na temat kryzysu humanitarnego na Bliskim Wschodzie i oczekiwań odpowiedzi Europy na ten kryzys. "Prezydent podkreślał, że jesteśmy zainteresowani tym, by pomoc była udzielana w miejscu, gdzie tragedia się rozgrywa" - powiedział Szczerski.

W trakcie rozmowy z premierem Czarnogóry Milo Djukanoviciem prezydent podkreślił, że Polska jest adwokatem polityki "otwartych drzwi do NATO", a szczyt Sojuszu będzie "rozszerzeniowy" - mówił Szczerski. Dodał, że Polsce zależy na bezpiecznej sytuacji na Bałkanach.

Duda rozmawiał z prezydentami Chorwacji, Słowenii, Estonii, Bułgarii o przyszłości "projektu ABC", stworzenia platformy współpracy, która miałaby charakter wspólnych inwestycji - dodał.

W 52. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium uczestniczy ponad 30 szefów państw i rządów. Jest to forum dyskusji o polityce bezpieczeństwa, o obecnych i przyszłych wyzwaniach w tym obszarze. W organizowanej corocznie na początku lutego konferencji bierze udział kilkuset decydentów z całego świata: prezydenci, ministrowie, szefowie organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele kół przemysłowych, nauki i mediów.

Z Monachium Katarzyna Nocuń

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy