Polskie Radio: Pięć grup w PE chce debaty i rezolucji ws. Polski

Pięć grup w Parlamencie Europejskim chce debaty i rezolucji o sytuacji w Polsce na sesji plenarnej w przyszłym tygodniu w Strasburgu. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że tak ustalili dziś sekretarze generalni frakcji.


Reklama

Przeciwni debacie i rezolucji byli europejscy konserwatyści, do których należy Prawo i Sprawiedliwość, oraz eurosceptycy z grupy Marine Le Pen.

Ostateczną decyzję w sprawie programu sesji plenarnej podejmą jutro na posiedzeniu szefowie grup politycznych.

Na razie zapisano, że debata planowana jest na najbliższy wtorek, a rezolucja ma być głosowana dzień później.

Urzędnicy w Parlamencie Europejskim informują, że debata i rezolucja mają dotyczyć nieprzestrzegania praw podstawowych w Polsce.

Główny punkt w projekcie rezolucji

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że w projekcie rezolucji główny punkt to kryzys konstytucyjny. W dokumencie jest powołanie się na zalecenia Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej dotyczące publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

W rezolucji uzgodnionej wstępnie przez przedstawicieli pięciu grup politycznych jest także mowa o szybkich zmianach w prawie, bez należytej konsultacji.

Zarzuty europosłów dotyczą ustawy medialnej, antyterrorystycznej i ustawy o służbie cywilnej. Wbrew wcześniejszym informacjom w dokumencie nie ma wspomnianej Białowieży, ani inicjatywy obywatelskiej dotyczącej zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Jest ogólnie mowa o prawach kobiet.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje