Reklama

Reklama

Polski rząd kontra KE. Timmermans poinformował komisarzy

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformuje w środę pozostałych komisarzy o odpowiedzi polskich władz na zalecenia w sprawie praworządności - zapowiedział we wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas.

Odpowiedź polskiego rządu na zalecenia z 21 grudnia 2016 roku dotyczące kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego została przesłana do KE w poniedziałek.

Reklama

Rzecznik zapowiedział, że Komisja uważnie przeanalizuje odpowiedź z Warszawy. W środę nie zapadną żadne decyzje. 

Komisja odpiera zarzuty

Komisja Europejska jest politycznie bezstronna w sprawie praworządności w krajach UE - oświadczył we wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas, odpowiadając na zarzuty o brak obiektywizmu w sprawie kryzysu wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

"Komisja jest politycznym daltonistą, gdy chodzi o rządy prawa. Jeżeli praworządność w którymkolwiek kraju członkowskim jest podawana w wątpliwość, to jest to problem dla wszystkich państw UE. Taka jest natura bycia częścią UE" - powiedział Schinas.

Podkreślił, że wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który prowadzi dialog z Polską w sprawie praworządności, ma pełne poparcie szefa Komisji Jean-Claude'a Junckera i całej Komisji.

W poniedziałek polski rząd udzielił KE odpowiedzi na zalecenia w sprawie rządów prawa, wysłane 21 grudnia 2016 roku. W oświadczeniu MSZ w tej sprawie nawiązano m.in. do wypowiedzi Timmermansa podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

"Ostatnie wypowiedzi Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, w których nawołuje on inne państwa członkowskie do stworzenia wspólnego frontu z Komisją Europejską przeciwko Polsce, są jaskrawym przykładem pogwałcenia tych reguł. Strona polska odczytuje działania i wypowiedzi Fransa Timmermansa jako motywowane politycznie i służące napiętnowaniu jednego z państw członkowskich. Apelujemy do Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej o zaprzestanie takich działań" - oświadczyło MSZ. 

Dowiedz się więcej na temat: Frans Timmermans

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje